Predsjednik Haškog tribunala zadovoljan radom srpskih sudova i procesuiranjem ratnih zločina, a zabrinut "izostankom" dva bjegunca.
Patrik Robinson je na konferenciji za novinare u Apelacionom sudu rekao da dijeli zabrinutost glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca zbog toga što Mladić i Hadžić još nisu uhapšeni i izrazio nadu da će oni uskoro biti predati pravdi.
"Pitanje saradnje Srbije s Haškim tribunalom više je pitanje za tužilaštvo, ali ja delim zabrinutost glavnog tužioca zbog toga što Mladić i Hadžić još nisu uhapšeni", rekao je Robinson odgovarajuvhi na pitanje da li bi Evropska unija trebalo da izvrši pritisak na Srbiju kada je riječ o preostala dva haška bjegunca.
Prema njegovim riječima, Savjet bezbjednosti UN uspostavio je mehanizam za nastavak rada Haškog tribunala i pošto sud zvanično završi mandat, kako bi svi procesi bili završeni.
Mladiću i Hadžiću će biti suđeno pred Haškim tribunalom i nakon što sud završi sa radom, jer je to omogućio Savjet bezbjednosti UN, naveo je Robinson.
On je rekao da je zadovoljan radom srpskih sudova i da ga ohrabruju rokovi u kojima se donose presude, kao i kvalitet suđenja.
Haški tribuinal je do sada prenio jedan predmet srpskom pravosuđu i više neće prebacivati započete predmete, rekao je Robinson i naveo da je Savjet bezbjednosti UN 2003. godine Haškom tribunalu dao mandat da prenese sve predmete srednjeg i nižeg ranga i, u skladu sa tim, srpskom pravosuđu je ustupljen jedan predmet.
"Srbija će i dalje suditi u svojim predmetima i to je misija domaćeg pravosuđa", rekao je Robinson.
Predsjednik Haškog tribunala je u Beogradu učestovao u predstavljanju projekta pomoći pravosuđu zemalja bivše Jugoslavije u procesuiranju ratnih zločina.
Obraćajući se učesnicima tog skupa, on je rekao da 17 godina od osnivanja Haškog tribunala i dalje mnogo žrtava ratnih zločina čeka pravdu koju treba da im ostvari nacionalno pravosuđe.
Robinson je istakao i značaj regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina i dodao da je namjera Haškog tribunala bila da sudi malom broju pojedinaca, a da ostali slučajevi budu prepušteni domaćem pravosuđu.
(MONDO/agencije)