Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da bi Srbija mogla postati članica EU najranije krajem 2015, ako do kraja 2012. počne pregovore.
"Najkraće moguće vrijeme da Srbija uđe u Evropsku uniju je kraj 2015. godine ili tokom 2016, pod uslovom da dobije status kandidata i počne pregovore do kraja 2012. godine", rekao je Tadić novinarima na marginama panel diskusije u hotelu Kontinental povodom 10 godina od petooktobarskih promjena u Srbiji.
Navodeći da je "potrebno tehničko vrijeme da se završe pregovori o svim poglavljima o članstvu u EU", Tadić je podvukao da treba biti krajnje realističan u očekivanjima. Istovremeno je ukazao da će put ka EU biti duži ukoliko reforme i primjene zakona budu tekle sporije.
"Srbija ima specifične probleme sa kojima se suočava, nema nikakve dileme da problem Kosova i Metohije stoji nad nama i mi ne možemo unijeti jedan istorijski konflikt u EU, jer je EU preplavljena istorijskim konfliktima poput Kipra i Severne Irske", rekao je Tadić.
Predsjednik Srbije je dodao da je prednost Beograda to što su neke zemlje već prošle evropski put tako da Srbija sada može da koristi njihova negativna i pozitivna iskustva.
Tadić je izjavio i da je danas, na godišnjicu demokratskih promjena, završena velika etapa u borbi protiv organizovanog kriminala i da je sada potrebno krenuti svima snagama u borbu protiv korupcije.
"Ne možemo sve probleme napasti u isto vrijeme, ali sada moramo da ubrzavamo proces i potrebno je krenuti svom snagom u borbu protiv korupcije", rekao je Tadić.
On je kazao da je potrebno podizati demokratske standarde srpskog društva i da je završena jedna velika etapa u borbi za prava nacionalnih manjina.
"Ovih dana će biti održana Parada ponosa, i to predstavlja borbu za prava građana. A pre samo nekoliko godina je to bilo nemoguće zamisliti, i zbog toga ipak treba da sebi kažemo da smo nešto postigli", zaključio je Tadić.
Tadić je otvorio konferenciju pod nazivom "Srbija na putu ka Evropi - 10 godina kasnije" koju organizuju vladina Kancelarija za evropske integracije, Beogradski fond za političku izuzetnost i Balkanski fond za demokratiju.
(agencije/MONDO)