• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TI: Korupcija Srbiji najveća prepreka ka EU

Korupcija će, poslije pitanja Haga i Kosova, biti najveći izazov za Srbiju na putu evropskih integracija, ocjenjuju u Transparensi internešenelu.

 TI: Korupcija Srbiji najveća prepreka ka EU Izvor: MONDO

Regionalna koordinatorka Transparensi internešnela za jugoistočnu Evropu Koni Abel kaže da je prije ulaska u EU neophodno izgraditi snažna i održiva regulatorna tijela i antikroupcijske institucije, koji će biti nezavisni od uticaja spolja, ali čiji opstanak i rad neće zavisiti ni od toga ko je na čelu institucije.

Abel je u intervjuu agenciji Beta podsjetila da je Brisel ima negativno iskustvo sa nekim zemljama, poput Letonije, Slovenije i Rumunije, koje su prije uslaska uspostavile institucije, ali su vlasti potom prestale da obraćaju pažnju na borbu protiv korupcije i antikorupcijska tijela su se susretala sa mnoštvom problema i pokušajima da ih ukinu.

Transparensi internrnel savjetuje Brisel da se to pitanje dobro riješi prije pristupanja EU, rekla je Abel.

Na pitanje kako procjenjuje trenutno stanje u oblasti borbe protiv korupcije u Srbiji, Abel je navela da je prije ovonedeljne posjete imala utisak da je zemlja na dobrom putu.

Zakoni su usvojeni, mnogi od njih u potpunosti na nivou evropskih zakona, uspostavljena je antikorupcijska agencija, rade regulatorna tijela, ali kada se pogleda izbliza - rad mnogih tijela je otežan ili je praksa različita od zakonske teorije, ocijenila je Abel.

Kao primjer je navela oblast koja je, prema njenim riječima, od ogromnog značaja i za EU i Transparensi - javne nabavke, gdje u zakonu postoji Komisija za zaštitu prva ponuđača kao nezavisno tijelo, a u praksi ona godinu i po dana radi na drugačiji način.

Javne nabavke su, kazala je Abel, na vrhu liste antikorupcijskih prioriteta za EU i Transparensi jer se tu troši najviše državnog novca a procjene su da se nepotrebno potroši gotovo četvrtina jer se postupci ne sprovode na odgovarajući način.

Abel je pomenula i političku korupciju kao važnu oblast, posebno sistem finansiranja stranaka i izbornih kampanja i najavila regionalni projekat u kome će ogranci Transparensija i druge nevladine organizacije nadgledati sprovođenje zakona, kampanja i finansiranja.

U segmentu političke korupcije ključni su i čvrsto postavljeni standardi ponašanja političara i javnih funkcionera, a to podrazumijeva, prema riječima koordinatorke Transparensija, oblasti sukoba inteersa, kumulacije funkcija, prijema poklona.

Želimo da uspostavimo sistem koji funkcioniše na demokratski način u korist građana i u kome se gradi povjerenje građana. Ako imate sukob inetersa, nepotizam, povjerenje se razara, upozorila je Abel.

Ona je naglasila da je pitanje kumulacije funkcija pitanje sistema koji se mora poštovati. Nije važno da li neko nešto radi volonterski ili za platu, već je bitan princip da demokratija funckioniše samo ako je moć razdvojena.

Poredeći Srbiju i druge zemlje regiona, Abel je ocijenila da su problemi slični a razlike veoma male. Konferencija u Beogradu je to pokazala - zakoni uglavnom postoje, negdje su uspostavljene različite institucije, ali slični su problemi sa kojima se sreću.

Upitana kada se mogu očekivati opipljivi rezultati borbe protiv korupcije, koordinatorka Transaprensija je ukazala da ljudi nemaju mnogo strpljenja, ali da je činjenica da je za uspostavljanje dobrog antikorupcijskog sistema potrebno nekoliko godina.

S druge strane, ako kažete - potrebno je vrijeme i ne radite ništa - tada ni godine neće biti dovoljne. Treba se stalno boriti protiv korucije, to je najvažnije, zaključila je Abel.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE