• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

IHT: Bramerc i Tadić o saradnji sa Hagom

Serž Bramerc izjavio je da je od izuzetnog značaja što skorije hapšenje haškog bjegunca Ratka Mladića pošto Tribunalu "vrijeme ističe".

 IHT: Bramerc i Tadić o saradnji sa Hagom Izvor: MONDO

Glavni haški tužilac je to rekao u intervjuu Internešenel herald tribjunu (International Herald Tribune, IHT) koji u istom tekstu objavljuje i intervju sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

"Tribunalu vreme ističe i ako želimo da vidimo Mladića pred Haškim tribunalom, njegovo što skorije hapšenje je od izuzetnog značaja", rekao je Bramerc i dodao da "treba više učiniti" pošto će taj tribunal u bliskoj budućnosti prestati da radi.

Tadić je za IHT istakao da Srbija nikada neće prestati da ulaže napore kako bi uhapsila Mladića, u skladu sa njenim "međunarodnim obavezama", objavljeno je na sajtu tog lista.

"Srbija će do kraja ispuniti međunarodne obaveze", rekao je Tadić za IHT i dodao da bi srpske vlasti, čak i ako bi tribunal sutra trebalo da prestane da radi, "nastavile potragu za Mladićem koristeći sva raspoloživa sredstva zato što je to moralna obaveza prema nevinim žrtvama i zato što je to jedini način za postizanje pomirenja među narodima u regionu".

On je izrazio uvjerenje da većina građana Srbije podržava politiku da svi ratni zločinci moraju biti pravedno kažnjeni, iako, kako je priznao ima i o nih koji odbacuju činjenice o strašnim zločinima za koje je Mladić optužen, tretirajući ih kao teoriju zavjere protiv Srbije.

Bramerc je rekao da je "jasno da vrijeme ističe" i da njegovi komentari predstavljaju "poziv na buđenje".

"Jedino što mogu da uradim jeste da ohrabrim srpske vlasti da povećaju napore na osnovu naše preporuke i da zatražim od međunarodne zajednice da nastavi sa dosadašnjim podsticajima" zato što se to pokazalo, kako je rekao, kao "najefikasniji način za dobijanje rezultata".

Bramerc je dodao da ne želi da kaže kako srpske vlasti nisu uložile nikakav napor u poboljšanje saradnje, navodeći da je dostavljanje Mladićevih dnevnika i pratećeg materijala "veoma pozitivan znak".

On je podsjetio da je u junskom izvještaju o saradnji Srbije s Haškim tribunalom zatraženo da srpske vlasti razmotre dosadašnju strategiju zbog neuspješnih operacija tokom dvije godine.

Bramerc je ukazao i da tužilaštvo pravi razliku između dva aspekta saradnje - prvi je saradnja u tekućim procesima: pristup arhivama, zaštita žrtava, za šta u posljednjem izvještaju nije bilo, kako je kazao, nekih posebnih problema.

"Drugi element i naš prioritet broj jedan jeste potraga za bjeguncima. U junskom izvještaju smo bili mnogo kritičniji po pitanju potrage za bjeguncima i naveli smo da i pored brojnih operacija, nije bilo realnog napretka. Moramo da vidimo zašto nema rezultata", kazao je Bramerc.

Tadić je podsjetio da tek 2008, nakon formiranja aktuelne Vlade Srbije, postoje politička volja i operativni kapaciteti za hapšenje Mladića što je postalo najvažniji državni prioritet.

Upitan zašto je tako teško pronaći Mladića, koji se skriva 15 godina, i zašto nije izručen Hagu, Tadić je odgovorio:

"Proteklih 15 godina, moram sa žaljenjem da kažem, nije uvijek bilo političke volje za njegovu ekstradiciju. Do 2000. godine on nije ni morao da se krije. Tek 2002. godine naš parlament je usvojio zakon osaradnji s Tribunalom. I tek 2008. - tek nakon formiranja sadašnje vlade Srbije - politička volja i operativni kapaciteti za hapšenje Mladića su postali najvažniji prioritet države."

Kako je rekao, prethodne vlade nisu pridavale nikakvog posebnog značaja ovom pitanju.

Predsjednik Srbije je podsjetio da je veoma brzo nakon formiranja sadašnje vlade Srbije uhapšen je radovan Karadžić , što je jasan i nesumnjiv pokazatelj "naše opredijeljenosti da uhapsimo i Mladića".

Prema riječima Tadića, teškoće u hvatanju Mladića proizilaze iz činjenice da je riječ o "iskusnom vojniku sa velikim ratnim iskustvom".

"Naše informacije ukazuju da su oni koji su ranije bili uključeni u skrivanje Mladića, takođe bivši ili penzionisani oficiri, i oni takođe imaju veliko iskustvo. Većina je radila u tajnim ili bezbjednosnim službama, i dobro je obučena u tehnikama praćenja i skrivanja", naveo je Tadić.

On kaže da zadatak zato "nije lak".

"Svi naši napori za hvatanje Ratka Mladića su koordinisani sa evropskim partnerima, zajedno nastojimo da se suprotstavimo njegovim metodama. Vjerujem da ćemo ga na vijreme uspješno locirati i uhapsiti", rekao je Tadić.

Bramerc je istakao da će Mladiću i Goranu Hadžiću biti suđeno i u slučaju da budu uhapšeni poslije zatvaranja Tribunala u Hagu.

"Niko ne može da bude izvan pravde", poručio je glavni haški tužilac.

Mladić koji je optužen za ratne zločine i genocid tokom rata u BiH, i Goran Hadžić, koji je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti tokom rata u Hrvatskoj, posljednji su haški bjegunci i od njihovog hapšenja zavisi dalja evropska integracija Srbije.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE