• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ademi: Bio sam ni na nebu ni na zemlji

Penzionisani general Rahim Ademi počeo je da iznosi svoju obranu pred Županijskim sudom u Zagrebu.

 Ademi: Bio sam ni na nebu ni na zemlji Izvor: MONDO

On je prvooptuženi u sudskom postupku za ratne zločine protiv srpskh civila i ratnih zarobljenika u vojnoj akciji Medački džep.

Ademi je pred sudskim većem Županijskog suda u Zagrebu rekao kako je na terenu imao problema prilikom komandovanja, jer ostali komandanti, pa čak i predstavnici civilnih struktura, nisu poštovali njega i komandanta Vojne oblasti Gospić, brigadira Izidora Češnjaja, jer su njih dvojica došli iz bivše JNA.

"Zvali su nas svakakvim imenima, da smo komunjare i crveni, te da je taj štab 'crveni', jer je u njemu bilo dosta oficira koji su došli iz bivše vojske, iako su oni svi korektno obavljali svoje zadatke" rekao je Ademi.

On je konstatovao i da je postojala paralelna linija komandovanja koja je išla mimo njega, te da je svaki komandant jedinice, pa tako i drugooptuženi Mirko Norac kao komandant Devete motorizovane brigade, imao posebnu političku liniju sa Zagrebom, koja je zaobilazila njega i brigadira Češnjaja, koji je upravo zbog takvog odnosa zatražio smenu.

Ademi je sudskom veću ispričao i da je nakon odlaska brigadira Češnjaja "on ostao ni na nebu ni na zemlji", te da nikad neće zaboraviti telefonski razgovor koji je obavio nakon njegovog odlaska, a u kom je obavešten da je sada dobio čin brigadira, ali da je i dalje zamenik komandanta.

Kako je objasnio, general Bobetko mu je u tom razgovoru rekao da ima onoliko ovlašćenja koliko mu on daje, iz čega je Ademi zaključio kako je Bobetko time preuzeo odgovornost komandanta Vojne oblasti Gospić.

"Jedan vojni analitičar je rekao da komandant može delegirati zadatke, ali odgovornost ne. Upravo tako je činio i Bobetko. Maksimalno mi je delegirao zadatke, ali je odgovornost maksimalno čuvao za sebe" kazao je Ademi.

Rahim Ademi je pročitao i poslednje naređenje brigadira Češnjaja, iz juna 1993., prema kom proizlazi da on nije imao pravo komandovanja Vojnom policijom, a koja je važila tokom cele operacije Medački džep.

Ademi je rekao da je Češnjaj naredio da nema zadavanja zadataka Vojnoj policiji, što znači da nisu imali pravo komandovati Vojnom policijom te je spomenuo da je po istoj komandi svaka jedinica bila dužna da sama sanira ratište.

To je bilo poslednje naređenje Češnjaja pre nego što je otišao, rekao je Ademi i dodao da je vojnicima bilo naređeno i humano postupanje s ratnim zarobljenicima.

Na početku iznošenja svoje odbrane Ademi je napomenuo kako su haški istražioci dva puta tražili razgovor s njim u ulozi svedoka, ali da njega niko nije obavestio o tome i da je ovo prvi put da iznosi svoju izjavu.

U prvom suđenju za ratni zločin koji je hrvatsko pravosuđe preuzelo od Haškog suda generali Ademi i Norac su po komandnoj odgovornosti optuženi za zločine nad zarobljenicima i civilima kao i uništavanje njihove imovine prilikom zauzimanja sela u vojnoj akciji Medački džep u septembru 1993. godine.

(www.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE