• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić u Vukovaru: Novi korak ka boljim odnosima

Predsjednik Srbije u Vukovaru pozdravljen aplauzom građana.Tadić se izvinio u Vukovaru, Josipović u Paulin Dvoru.

 Tadić u Vukovaru: Novi korak ka boljim odnosima Izvor: MONDO

Predsjednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović učinili su još jedan korak ka poboljšanju odnosa dvije zemlje.

Ruka pomirenja je odavno pružena, a predsjednik Srbije je još jednim ličnim gestom, ali koji ima veliku političku težinu, pokazao da prošlost treba ostaviti i baviti se sadašnjošću i budućnošću.

"Priznanjem zločina stvaraju se mogućnosti za oproštaj i pomirenje. Došao sam ovde da uputim riječi izvinjenja i iskažem žaljenje", rekao je Tadić po polaganju vijenca na spomen-obilježje u Ovčari, kod Vukovara.

Na vijencu koji je položio predsjednik Srbije napisano je: "Nevinim žrtvama, predsjednik Republike Srbije Boris Tadić".

Predsjednik Srbije je istakao da će se, kada se srpski i hrvatski narod izmire, otvoriti nova stranica budućnosti.

"Demokratska Srbija želi da uspostavi politiku dobrosusjedstva i saradnje. To je pretpostavka pomirenja i politika koja je sasvim suprotna od politike devedesetih", rekao je Tadić, ističući da sve što se dogodilo Srbima i Hrvatima u dvadesetom vijeku može biti sklopljeno u knjigu prošlosti.

Poslije Ovčare i Vukovara, predsjednici dvije zemlje su obišli i Paulin Dvor, mjesto stradanja Srba.

Predsjednik Hrvatske je na tom mjestu rekao da oni koji su ostali iza žrtava zločina u Paulin dvoru zaslužuju izvinjenje i istakao da će Hrvatska progoniti svaki zločin bez obzira na to ko ga je počinio.

Odajući poštu žrvama zločina u Paulin dvoru, kod Osijeka, zajedno sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem izrazio uvjerenje da će svi zločini biti kažnjeni i da će takva politika omogućiti pomirenje ljudi.

"Čitava Hrvatska će progoniti svaki zločin bez obzira ko ga je počinio. Počinioci ovog zločina u Paulin Dvoru su kažnjeni, ali ima i onih zločina koji nisu kažnjeni", rekao je Josipović nakon polaganja vijenaca na spomen-groblju u Paulin Dvoru.

On je dodao da država ne smije učestvovati u zataškavanju zločina i naveo da Hrvatska "želi, hoće i mora" da ima dobre odnose sa susjedima.

U Paulin Dvoru nedaleko od Osijeka u decembru 1991. ubijeno je 18 srpskih civila i jedan civil mađarske nacionalnosti.


"NIKO NAS NA OVO NIJE NATERAO, NI BRISEL, NI VAŠINGTON"



Tadić je u Vukovar stigao trajektom "Golubica" iz Bača. Na pristaništu u Vukovaru priređen je spontani, srdačan doček predsjedniku Srbije. Pedesetak građana Vukovara je aplauzom pozdravilo njegov dolazak.

Jedan detalj tokom posjete ostao je upečatljiv. Odgovarajući na novinarsko pitanje da li ih je "na današnji susret u Vukovaru natjerao Brisel", Tadić i Josipović su odlučno odbacili te špekulacije.

"Niko nas nije natjerao na ovo ni Brisel ni Vašington, niko ne treba da me dovede ni u Srebrenicu ni u Vukovar, došao sam ja, čovjek, Boris Tadić", rekao je srpski predsjednik.

Sa njim se složio hrvatski predsjednik: "Nema Vašingtona, Brisela, Rima ili Madrida da nas tjera na ovo što smo učinili juče, što činimo danas i što ćemo činiti sutra, a to je dovršetak procesa pomirenja".

A na pitanje da li se može očekivati da Srbi i Hrvati uskoro uče istoriju iz istog udžbenika, Tadić je rekao da je nužno da se do toga dođe, ali da je potrebno učiniti još mnogo da bi smo imali udžbenik istorije kao Francuzi i Nemci.

"Da bi se pomirili ljudi potrebno je priznati nedjelo, uputiti izvinjenje, prihvatiti izvinjenje i dati oproštaj", rekao je srpski predsjednik.

Predsednici dvije zemlje posebno su se založili za brže rješavanje pitanja nestalih tokom sukoba 1990-ih i ocijenili da još mnogo treba uraditi na pomirenju dvije države.

Za to je, naglasio je predsjednik Srbije, potrebno da se otkrije potpuna istina o ratnim sukobima i da niko ne ostane nekažnjen.

Tadić je dodao da je sa predstavnicima Srbije zaduženim za pitanja nestalih danas u Vukovar donio dokumentaciju o nestalima iz vukovarske bolnice 1991. i naveo da će Srbija nastaviti da traga za tim dokumentima.

Josipović je poslije razgovora u kojem je učestvovala i premijerka Jadranka Kosor rekao da se razgovaralo o možda najbolnijim temama u odnosima Srbije i Hrvatske i da poslije potresnih priča "niko nije izašao ravnodušan".

Postoji nesumnjiva volja Srbije i Hrvatske da se traga za nestalima i da se utvrdi sudbina nestalih bez obzira na nacionalnost jer "srce svake majke plače podjednako", naglasio je Josipović.

Tadić je u Vukovaru razgovarao i sa hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor, koja je istakla da hrvatska vlada nije razmatrala za sada nije razmatrala pitanje povlačenja hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije.

"Tužbu može da povuče samo hrvatska vlada, a Vlada o tome do sada nije razgovarala i nije razmatrala to pitanje", rekla je Kosor.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE