• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraljevo: Stižu cigle i crijepovi, krenula sanacija

U grad sa 546 razrušenih kuća redovno stiže građevinski materijal. Štab za vanredne situacije Kraljeva zatražio je pomoć volontera.

 Kraljevo: Stižu cigle i crijepovi, krenula sanacija Izvor: MONDO

U Kraljevo redovno pristižu novi šleperi sa građevinskim materijalom, a crijepovi se odmah prebacuju na mjesta gdje su najpotrebniji. Jutros je stiglo 57.000 komada crijepa iz Robnih rezervi, tokom jučerašnjeg dana podijeljeno 115.000 crepova, a procjenjuje se da je potrebno oko milion crijepova.

"Potrebe su ogromne. U ovom trenutku imamo i 50 tona cementa i šleper i po blokova", kazao je Tanjugu član Štaba za vanredne situacije Branko Kaplarević.

U sanaciji učestvuje nekoliko stotina volontera iz više organizacija i ustanova u Srbiji, 250 pripadnika policije i žandarmerije i ekipe sektora za vanredne situacije iz Kraljeva, Beograda, Novog Sada i Niša.

Iako su se u obnovu urušenih objekata uključili i radnici pojedinih građevinskih kompanija, u štabu su saopštili da majstora i dalje nema dovoljno.

Voda je hemijsko-fizički već ispravna, ali će se radi svake sigurnosti sačekati i mikrobiološki rezultati, a definitivna ocjena ispravnosti vode iz gradskog vodovoda trebalo bi da bude donijeta sutra, poslije 22 sata.

Snabdijevanje strujom je normalizovano.

Gradom koji je prije nekoliko dana pogodio zemljotres jačine 5,4 stepane Rihterove skale i dalje kruži 18 cisterni sa pijaćom vodom.

Na građane se apeluje da ne prolaze ispod traka koje se nalaze oko oštećenih objekata jer sa mnogih još nisu uklonjeni dimnjaci i crijepovi koji mogu da se obruše na prolaznike.

Od 1.900 objekata koji su do sinoć pregledani, komisije za procjenu oštećenja preliminarno su 546 objekata proglasile za nebezbjedne. Za osam višespratnica je i definitivno ocijenjeno da su "u stanju loma", odnosno da je isključena mogućnost upotrebe i prisustva ljudi.

Do sada je podnijeto više od 5.000 zahtjeva za procjenu stepena oštećenja, tako da broj neupotrebljivih objekata ni izbliza nije konačan.

Gradski štab za vanredne situacije saopštio je da su od srednjih škola najviše stradale gimnazija i ekonomska škola koje se nalaze u istoj zgradi, kao i muzička škola iz koje će morati da budu iseljeni instrumenti.

Načelnik Uprave vatrogasno-spasilačke jedinice MUP-a Goran Nikolić rekao je da su na četiri lokacije u toku sanacija oštećenih objekata.

"Trenutno se natkriva Arhiv, što je iz opravdanih razloga prioritet, a neke manje sanacije su već završene", kazao je Nikolić, napomenuvši da će se na obnovi objekata u tom gradu raditi dok sva oštećenja ne budu sanirana".

U sanaciji, prema njegovim riječima, pored pripadnika Sektora za vanredne situacije MUP iz Kraljeva, Beograda, Novog Sada i Niša, učestvuju i lokalne strukture, Žandarmerija i Vojska Srbije.

Mnogi Kraljevčani su i noć između petka i subote proveli van svojih stanova i kuća, kolima, na ulicama ili kod komšija i prijatelja.

Tokom noći osjetilo se manje podrhtavanje tla.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE