Podnijeta žalba na odluku da se Miri Marković sudi u odsustvu. Markovićevoj će se suditi za zloupotrebu službenog položaja.
Branilac Mire Marković, advokat Zdenko Tomanović, podnio je Apelacionom sudu u Beogradu žalbu zbog odluke da joj se sudi u odsustvu, izjavila je Tanjugu portparol tog suda Mirjana Piljić.
Ona je precizirala da je sud primio žalbu, a ona je danas proslijeđena Apelacinom tužilaštvu na izjašnjenje, poslije čega će sud moći da odluči o toj žalbi.
Shodno tome, Viši sud u Beogradu vjerovatno neće moći donijeti odluku o početku suđenja Miri Marković, zajedno sa 10 bivših funkcionera SPS-a i JUL-a zbog nelegalne dodjele stanova Vlade Srbije, koje bi sada trebalo ponovo da krene ispočetka.
Viši sud u Beogradu odlučio je početkom oktobra da se Miri Marković sudi u odsustvu, zbog "postojanja naročito važnih razloga", iako nije dostupna domaćim pravosudnim organima.
Protiv udovice bivšeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića - Markovićeve 2005. godine, kada je pobjegla iz Srbije, postupak je razdvojen i bio je u prekidu.
Sudsko vijeće treba da donese odluku da li će joj suditi u istom procesu koji se protiv optuženih na čelu sa bivšim sekretarom Vlade Srbije Živkom Cicom Knežević.
U sudu su za Tanjug rekli da navedeni krivični postupci, koji "još uvijek egzistiraju kao dva predmeta" mogu da se vode odvojeno ili da se spoje i da se sprovede jedinstveno suđenje.
Markovićevoj je poslije bjekstva iz zemlje 2005. godine propalo jemstvo od 15.000 evra, koje je potom pripalo pravosudnom budžetu Srbije.
Kako su potvrdili predstavnici Generalnog tužilaštva Ruske Federacije ona u toj državi uživa status političke izbjeglice i ne može da bude uhapšena po potjernici srpskog Interpola koja je raspisana za njom po naredbi nekadašnjeg Okružnog suda i još uvijek je na snazi.
Krivičnom gonjenju protiv Mire Marković 13. oktobra je prijetila zastarjelost, pa je Više tužilaštvo u Beogradu nedavno odlučilo da prekvalifikuje krivično djelo za koje se teretila - nezakonito posredovanje i optuži je za zloupotrebu službenog položaja u vezi sa nelegalnom dodjelom stana Vlade Srbije radnici Zdravstvenog centra Požarevac Iloni Pešić.
Po izmjenjenoj optužnici Višeg tužilaštva, Markovićevoj će se suditi za zloupotrebu službenog položaja zato što je od 1. septembra do 13. oktobra. 2000. godine, koristeći svoj tadašnji društveni položaj kao predsjednica Jugoslovenske ljevice, uticala da se Pešićevoj nelegalno dodijeli stan.
Pešićeva je zapravo bila dadilja njenom unuku od sina Marka Miloševića koji je takođe u bjekstvu i ima status političke izbjeglice u Rusiji.
Prekvalifikacijom krivičnog djela na teži oblik tužilaštvo je spriječilo zastarjevanje krivičnog gonjenja, jer će postupak protiv Markovićeve biti moguće da se vodi do 2012. godine, do kada bi najkasnije trebalo da bude izrečena prvostepena presuda.
Kako je Markovićeva u bjekstvu, na optuženičkoj klupi 11. novembra pred Višim sudom trebalo bi da se nađu osim Kneževićeve i bivši član SPS-a Branislav Ivković, bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes, nekadašnji čelnik DIPOS-a Danilo Pantović i Miloš Lončar, službenici novobeogradske opštine Miloš Batina i Zoran Perić, bivši vladin službenik Petar Zeković i bivši komesara za izbjeglice Bratislava Buba Morina i Milutina Miloševića.
(Tanjug)