Specijalni sud u Beogradu danas je na suđenju odbio prijedlog da se uz jemstvo od pet miliona evra ukine pritvor odbjeglom Stanku Subotiću Canetu, koji je već gotovo četiri godine u bjekstvu.
Sudsko vijeće sudije Milene Rašić ocijenilo je da nema uslova da se Subotiću ukine pritvor i povuče međunarodna potjernica raspisana za njim, ni za jemstvo od pet miliona evra jer, pored opasnosti od bjekstva, i dalje kao razlog za određivanje pritvora postoji i težina krivičnog djela i visina zaprijećene kazne koja je preko 10 godina zatvora.
Sud smatra da bi ovaj prijedlog mogao da se ponovo razmotri tek kada Subotić pred sudom lično obeća da se neće kriti i da će se odazivati sudskim pozivima.
Ovo je najviši iznos jemstva koji je neki okrivljeni ikada ponudio srpskom pravosuđu, a treći koji nudi Subotić, pošto su mu iznosi od 700.000 evra i dva miliona evra, takođe bili odbijeni.
Jemstvo se određuje samo u slučaju da je razlog za pritvor opasnost od bjekstva, jer u slučaju da okrivljeni postane nedostupan pravosudnim organima jemstvo pripada pravosudnom budžetu.
Subotićev branilac po službenoj dužnosti Predrag Marić, koji je danas sudu predložio prijedlog za jemstvo, rekao je Tanjugu da Subotić nudi tako visoku sumu za jemstvo kako bi mu se omogućila odbrana sa slobode i neposredno suđenje na kome bi mogao da iznese svoju odbranu i kaže šta sve zna o švercu cigareta devedesetih godina prošlog vijeka.
Poslije odbijanja prijedloga za jemstvo, sud je odložio suđenje za 22. decembar zbog izostanka pozvanog svjedoka.
Subotiću se sudi u odsustvu kao organizatoru grupe od 13 članova koja je od šverca cigareta 1995. i 1996. godine stekla korist od 28 miliona evra i osam miliona američkih dolara.
Na teret mu se stavlja krivično djelo zločinačko udruživanje za koje je zaprijećena kazna do pet godina zatvora kao i zloupotreba službenog položaja za koju mu prijeti od dvije do 12 godina zatvora.
Subotića zastupa advokat Marić kao branilac po službenoj dužnosti, koga je imenovao Specijalni sud 15. septembra pošto su njegovi advokati Vladimir Beljanski i Radoslav Tadić pet dana ranije otkazali punomoćje za zastupanje, s obrazloženjem da sud njihovom klijentu nije obezbijedio pravo na odbranu.
Pošto mu se sudi u odsustvu, prisustvo branioca na suđenju je obavezno.
Subotić živi u Švajcarskoj, čiji krivični zakon ne poznaje krivično djelo zloupotrebe službenog položaja u sopstvenoj firmi za koje se Subotić tereti u Srbiji, pa u Švajcarskoj ne može da bude uhapšen.
Uhapšen je, međutim, prije dvije i po godine u Moskvi po srpskoj potjernici na aerodromu, ali je poslije dva mjeseca pušten, jer je to krivično djelo po ruskom zakonu zastarjelo.
Subotićeva grupa optužena je da je švercom cigareta 1995. i 1996. godine stekla korist od 28 miliona evra i osam miliona američkih dolara.
Pored Subotića, u bjekstvu su i njegov sestrić Nikola Milošević, Jovica Ranđelović i Ivana Krčmaričić i za njima su raspisane Interpolove potjernice.
Na optuženičkoj klupi su i nekadašnji direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes, osnivač jedinice Škorpioni Milan Milanović Mrgud, bivši načelnik novosadske policije Miodrag Zavišić, bivši šef novosadske Državne bezbjednosti Milovan Popivoda i bivši radnici carine Nebojša Nikolić Tarzan i Drago Dodevski.
Optuženi su i radnik Subotićevog preduzeća "Mia Ub" Miroslav Pešić, pjevačica Ivana Olujić, Luka Nenadić i Stevan Banović.
(Tanjug)