Poslanici LDP-a zatražili odgovor dokle se stiglo u istrazi o političkoj pozadini ubistva Đinđića i upozorili da Montgomeri sabotira istragu.
Poslanik LDP Ivan Andrić je u Skupštini Srbije, u dijelu sjednice u kojem poslanici svakog utorka i četvrtka od predstavnika vlasti traže određene informacije, optužio nekadašnjeg ambasadora SAD u Srbiji Vilijema Montgomerija za ometanje otkrivanja političke pozadine ubistva Đinđića.
On je naveo da je bivši američki ambasador "gnusno pokušao da direktno uruši institucije Srbije i lažno optuži nevine ljude samo nekoliko dana pošto je najavljeno da će biti pokrenut krivični postupak za pobunu JSO i nakon što su srpskoj pravdi postali dostupni braća Simović, čiji su iskazi bacilli novo svjetlo na ubistvo Đinđića".
"Nastup Montgomerija je napad na sve institucije ove zemlje", rekao je Andrić, navodeći da je "motiv nekadašnjeg američkog ambasadora da govori o tome jasan kada se pogledaju njegovi suvlasnički odnosi u firmama, čiji su vlasnici bliski Vojislavu Koštunici i Mirjani Marković".
Montgomeri je sinoć gostovao na RTS, a Andrić je dodao da zahtjeva hitnu sjednicu Programskog savjeta te medijske kuće zbog načina na koji je intervju vođen.
Radikali su nadležne organe upitali šta je učinjeno po pitanju prijave koju su podnijeli protiv predsjednika opštine Zemun Branislava Prostrana zbog kupovine odbornika u Skupštini te opštine.
Oni su podsjetili da su krivičnu prijavu protiv njega podnijeli još 7. oktobra, ali da do danas nemaju informaciju da li je bilo šta učinjeno tim povodom.
Prema njihovim riječima, Prostran je odborniku SRS nudio zaposlenje za njegovu sestru u opštini Voždovac, gdje je SNS na vlasti, kao i razne druge materijalne nadoknade, za šta imaju dokaze u vidu audio i steno materijala.
Garant tog dogovora, kako je istakao poslanik SRS Nemanja Šarović, bio je lider naprednjaka Tomislav Nikolić i sam Prostran.
Nova Srbija je od premijera Srbije Mirka Cvetkovića i ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića zatražila informaciju šta je Vlada Srbije do sada učinila u rješavanju pitanja srpske imovine u Hrvatskoj i obrnuto.
Prema riječima poslanika te stranke, hrvatski vlasnik firme "Boreli" prodaje "vrlo sumnjivo" objekte te firme po Srbiji, zbog čega ljudi ostaju bez posla, a Vlada Srbije nije učnila ništa da ih zaštiti.
(Tanjug)