Neophodno raditi na povratku izbjeglih, razbijanju predrasuda a uz uvažavanje različitosti, složili se predsjednici u Krnjaku, kod Karlovca.
Predsjednici Srbije i Hrvatske, Boris Tadić i Ivo Josipović, naglasili su i da je povratak lični izbor, ali da će oni učiniti sve da, onima koji žele, to omoguće na najbolji mogući način.
Oko 200 mještana, među kojima i 15 "srpskih snajki" u narodnim nošnjama, aplauzom su dočekali predsjednike i poslužili im pogaču i so. Tadić i Josipović su razgovarali sa predstavnicima lokalne uprave i srpske zajednice.
Tadić je rekao da su Srbija i Hrvatska ušle u "novu fazu" odnosa u želji da se poboljšaju perspektive Srba i Hrvata koji zajedno žive.
"Nedavno smo bili u jednom hrvatskom selu u Vojvodini, a danas smo ovdje jer je naše opredjeljenje da rješavamo sve probleme sa kojima se povratnici suočavaju", rekao je srpski predsjednik.
On je ukazao i da je njegovo i opredjeljenje njegovog hrvatskog kolege da olakšaju život izbjeglicama i povratnicima tako što će sagledavati ekonomsku stranu, uključujući i radna mjesta.
"Postoje predrasude, strah i nepovjerenje i kao psiholog smatram da je to prirodno nakon teških godina koje su iza nas, ali moramo da ih razvijamo i kada su u pitanju institucije države, vlade, sudovi, ministarstva. To je hronična bolest ovih prostora i neka moja zvanična posjeta doprinese razbijanju predrasuda", poručio je Tadić.
Predsjednik Srbije je dodao da je na sastancima u Krnjaku bilo riječi i o kulturama, identitetima, jezicima, ćirilici i latinici, žrtvama i nestalima, ali da su otvorena i pitanja Hrvata iz Republike Srpske koji žive u Hrvatskoj. On je najavio da će o tom problemu razgovarati sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom.
"Problem je što smo iz perioda pravnog poretka ušli u nepravni i sada to moramo ponovo da vratimo u pravne okvire. To nije jednostavno, ali je moguće. Došli smo da razbijamo predrasude, strahove i animozitete, ali i da uvažavamo različitosti i stvorimo prostor za odrastanje i novih Srba i Hrvata", naglasio je Tadić.
Josipović je rekao da su ožiljci od ratova bolni, ali zajedničkim naporom učinićemo da suživot bude što bolji i perspektivniji.
"Na nama je da učinimo napor da ohrabrimo povratnike iako znamo da se neće svi vratiti, pogotovo ne svi mladi ljudi zato je potrebno stvoriti uslove, otvoriti radna mjesta i omogućiti što kvalitetniji život", rekao je Josipović.
Predsjednik Hrvatske je rekao da su on i njegov srpski kolega danas obišli mjesto u kome zajedno žive Srbi i Hrvati koji su zajedno pošli tešku istoriju i koji zajedno imaju bolne ožiljke koje nije lako skloniti.
Josipović je naglasio da hrvatska država čini napor da se omogući kvalitetan suživot Srba i Hrvata i naveo da i dalje poštoje teški problemi kao što je pitanje nestalih, završetak obnove, povratak izbjeglica.
"Neki se nikada neće vratiti, naročito mladi, ali to je lični izbor. Mi imao nadu, želju i učinićemo napor koji će učiniti da se obezbjedi povratak, kvalitetan suživot i nova radna mjesta, rekao je Josipović.
Krnjak je, poslije Zagreba, druga stanica Tadićeve zvanične posjete Hrvatskoj. U tom selu žive povratničke porodice Srba i bosanskih Hrvata.
Mještanka Sanja Solar je Tanjugu rekla da je u ratnim godinama iz Krnjaka izbjegla u Pančevo, gdje je upoznala svog sadašnjeg supruga koji je, takođe, iz Krnjaka.
"Tamo smo se vjenčali i tamo nam se rodio prvi sin Stefan, a onda smo se vratili i dobili smo mlađeg Predraga", priča Sanja.
I ona, kao i ostale žene, među kojima je Rada Bakiš koja je u izbjeglištvu u Srbiji provela tri godine, od 1995. do 1998, poručuju da vjeruju da su dvojica predsjednika krenula dobrim putem.
Ona je ispričala da je iz Hrvatske izbjegla tokom "Oluje" i da je u Srbiji dobila dvije ćerke - Mirnu i Maju.
"Sva se naježim kada se njih dvojica (Tadić i Josipović) rukuju i svaki put sam uzbuđena kao dijete", kaže Rada.
Povratnice skoro u glas poručuju da bi svojim predsjednicima iz Srbije i Hrvatske, da su imale priliku, poručile da nastave ovim putem kojim su krenuli jer je to, vjeruju, dobar put, kao i njihove namjere, a sve zarad budućnosti djece.
(Tanjug)