Francuzi ne vole Vuka Jeremića, sudeći po dokumentima koje je Vikiliks objavio. Vašington bombardovan hiljadama depeša iz ex Jugoslavije.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ne radi ništa da bi ohrabrio povratak Srba na Kosovo, kao ni njihovo učešće u kosovskim vlastima. On samo daje velika obećanja koja ne ispunjava i zbog toga francuske diplomate više ne razgovaraju s njim, navodi se u izvještaju o razgovoru francuskih i američkih diplomata, održanog 11. septembra u Parizu - do kojeg je došao internet sajt Vikiliks.
U izvještaju - koji su juče objavili britanski "Gardijan", američki "Njujork Tajms", njemački "Špigl", francuski "Mond" i španski "El pais" - navodi se da je sastanku sa američke strane prisustvovao pomoćnik državnog sekretara SAD Filip Gordon.
Sa francuske strane prisustvovali su diplomatski savjetnici Žan-David Levit, Damijen Lora i Fransoa Rišije, pomoćnik sekretara za kontinentalnu Evropu Rolan Galarag, kao i direktor biroa za strateške poslove Ministarstva spoljnih poslova Žan Ugo Simon Mišel.
Kritike na račun Jeremića iznio je Levit, koji je primjetio da Jeremić "daje velika obećanja" svaki put kada dođe u Francusku, ali ih ne poštuje", piše "Danas".
Levit se više ne sastaje s njim i ne smatra ga "modernim licem Beograda", kao što ministar nastoji da bude.
U dokumentima, u kojima je objavljen razgovor, navodi se i da Misija Euleks na Kosovu i Metohiji ima probleme u saradnji sa kosovskim vlastima i javnosti, nakon što su potpisana dva protokola sa Srbijom.
Kako je navedeno, stanovnici Kosova moraće da prihvate ove protokole i treba pojasniti da je riječ samo o tehničkim sporazumima koji nemaju uticaja na nezavisnost Kosova.
Kako je juče prenio britanski "Gardijan", dokumenti do kojih je došao Vikiliks otkrivaju i zašto Ratko Mladić nikada nije uhapšen.
Među 250.000 dokumenata, depeša američkih ambasada širom svijeta upućenih Stejt departmentu, nalazi se i više hiljada dokumenata iz bivše Jugoslavije.
Nedeljnik "Špigel" izradio je za čitaoce i poseban "Interaktivni atlas". Uz pomoć tog pretraživača može se pratiti koliko depeša američkih ambasada iz zemalja na prostoru bivše Jugoslavije i iz kojih godina mogu da se pročitaju među dokumentima koje je objavio Vikiliks izazavši burne reakcije širom svijeta.
Tako se, prema Špigelovoj statistici, može pročitati 994 depeša iz Beograda (počevši od 1966. godine), iz Zagreba 1.686 (počevši od 1991.) i iz Sarajeva 869.
Među povjerljivim dokumentima koje objavljuje Vikiliks, kako proističe iz Špigelovog "Interaktivnog atlasa", nalazi se i 836 depeša iz Ljubljane, 668 iz Prištine, 522 iz Skoplja i 164 iz Podgorice.
S obzirom na veliki broj depeša sa prostora bivše Jugoslavije, i na taj region se odnose ocjene dopisnika širom svijeta koji navode da će u nizu zemalja dijelovi novije istorije možda morati da se napišu ponovo poslije objavljivanja povjerljivih i tajnih dokumenata američke diplomatije na portalu Vikiliksa.
(agencije/MONDO)