Na separatističkoj žurkiu Bilbau, reprezentacija Baskije pobijedila je Venecuelu (3:1), a cijeli stadion zviždao je rođenom Basku, Ćaviju Alonsu, sada igraču Reala iz Madrida.
Separatizam u Španiji izrazito je izražen u tri od 17 autonomnih oblasti. U Galiciji, Kataloniji i naročito Baskiji.
Pred 38.000 navijača, sa uzburkanim separatističkim pobudama, reprezentacija Baskije pobijedila je u prijateljskom meču Venecuelu sa 3:1.
U centru Baskije, ne i prijestonici, Bilbau, na stadionu Atletik Kluba, zvanom San Mames, povela je Venecuela, ali su onda članovi reprezentacije koju FIFA ne priznaje preokrenuli meč i obradovali sve Baskijce.
Strijelci za domaće u bili su Gurpegi, Labaka i Muniain. Ovaj posljednji je tek prije nekoliko dana postao punoljetan, a već je ljubimac navijača Atletik Bilbaa, tima za koji su kroz istoriju igrali samo i isključivo Baskijci, bilo sa teritorije današnje Španije ili Francuske.
Ako je neko bio ljubimac navijača na San Mamesu, stadionu na kojem se stvara najvatrenija atmosfera u Španiji, naročito kada dolazi omraženi "centralistički" Real Madrid, ponos Kralja Huana Karlosa I i cijele dinastije, onda je Ćavi Alonso bio nešto suprotno tome.
Alonsu, trenutno fudbaleru Reala i uzdanici španske reprezentacije, navijači su zviždali iako je rođen u Tolosi, u Baskiji i bez obzira što je karijeru počeo da gradi u drugom najvećem klubu iz Baskije, poslije Atletik Kluba, Realu iz Sosijedada.
Na stadionu San Mamesu nije bilo moguće vidjeti špansku zastavu. već samo zeleno-crveno-bijele boje zastave Baskije (Euskadi na lokalnom jeziku), kakve se inače mogu isključivo vidjeti na prozorima i kapijama od ulaska u Španiju iz Francuske, pa sve do izlaska iz pokrajine, odnosno ulaska u susjednu Kantabriju.
Atmosfera stvorena na meču Baskija - Venecuela potpuno je atipična za španske prilike, bilo da je riječ o mečevima Primere, bilo o utakmicama nacionalnog tima.
Prijateljske susrete sa drugim zemljama, pored Baskije, redovno igra i Katalonija, a tih dana u Barseloni slavi se separatistička težnja i uglavnom kliče protiv kraljevske porodice, Španije i naročito Madrida.
Prema ocjenama stručnjaka širom svijeta, Baskija se smatra autonomnom pokrajinom sa najvećim stepenom samostalnosti na planeti. Uprkos tome, težnja za separatizmom je jaka kao malo gdje u svijetu, a posebno je izražena kroz djelovanje ljevičarske terorističke organizacije ETA (Euskadi Ta Askatasuna), koja je osnovana još 1959. godine i od tada ubila 858 ljudi, povrijedila 1.230 i kidnapovala 77 osoba.
(N. J. - MONDO)