Zvezda ubedljiva u Ljubljani - 7:0!

Crveno-beli ostaju sami na vrhu tabele i posle gostovanja Olimpiji.

Crvena zvezda mts niže mirne pobede u ABA ligi.

Ni u završnici utakmice u "Stožicama" nije bilo uzbuđenja, jer je ekipa Milana Tomića mnogo pre finiša "slomila" otpor slovenačkog šampiona. Poslednje minute koristila je za atrakcije i rutinsko privođenje kraju svog sedmog trijumfa u isto toliko kola regionalnog takmičenja.

Olimpija - Zvezda 60:83 (23:22, 13:21, 13:22, 11:18)

Iako je prvih 15 minuta utakmice nagoveštavalo uzbudljivo veče u slabo popunjenoj ljubljanskoj dvorani, Bili Beron i Ognjen Dobrić su učinili da Beograđani na pauzi vode sedam poena, a ta razlika je do završnice samo rasla.

Domaćin je početkom nastavka pokazao reakciju, prišao na 43:47 ali je trojka Džoa Reglenda potom najavila veliki nalet Beograđana. Maik Cirbes postigao je u tom kvartalu osam poena, a slovenački tim je "jeftinim" prekršajima slao crveno-bele na liniju penala, pa je Zvezdino vođstvo pre svega čvrstom odbranom mirno raslo sve do sredine završne četvrtine.

Trojka Filipa Čovića i njegova asistencija kroz noge rivala za Cirbesa najavili su Olimpijinu katastrofu u 37. minutu (54:81), ali su Blaž Mesiček i Marvin Džouns u poslednjim trenucima ipak koliko-toliko ublažili neuspeh svog tima.

Crveno-beli su ovim trijumfom sačuvali svoj perfektni niz i ostali prvi na tabeli, ispred Mege (6-1). Sa druge strane, Olimpija je trenutno na začelju, sa dve pobede i pet neuspeha.

Zvezda će se posle mirnog gostovanja posvetiti meču protiv Monaka u Evrokupu (sreda), a u narednom kolu ABA lige će kod kuće igrati protiv Mornara. U Ljubljani su je poenterski predvodili Beron sa 17 poena (3/6 za tri, 6 asistencija), Faje sa 12 (6 skokova), kao i Dobrić i Cirbes sa po 10 poena.

Sa druge strane, Skot Rejnolds je sa 17 poena jedini pružao otpor srpskom timu i kada je bilo jasno kako će se meč završiti.

"Odigrali smo dobru utakmicu, svih 40 minuta. Mislim da su svi igrači dali svoj učinak da na kraju izgleda da se dobilo lako. Olimpija je pružila otpor u prvom poluvremenu, pokušala da odigra čvrsto u odbrani i dobro u napadu. Mislim da smo odigrali dobrih 40 minuta i da smo zasluženo pobedili", rekao je Tomić na konferenciji za novinare posle utakmice.

nedelja

Mornar - Budućnost 19.00 (Arena sport 1)

ponedeljak

FMP - Krka 18.00 (Arena sport 1)

odigrano u petak

Zadar - Mega 80:84

TABELA: Zvezda 7-0, Mega 6-1, Budućnost 4-2, Cibona 3-3, Partizan 3-3, FMP 3-3, Cedevita 2-4, Igokea 2-4, Mornar 2-4, Zadar 3-4, Krka 2-4, Olimpija 2-5.

Iz minuta u minut:

- kraj utakmice, pobeda Zvezde u Ljubljani! -

40' 60:83 Dobrić snažno blokira Rebeca, ali sudije procenjuju da je ipak bio prekršaj.

40' 59:83 Posle dugo vremena pogoci za domaće. Mesiček ubacuje trojku, a Džouns zakucava, da koliko-toliko ublaže poraz svog tima.

39' Tomić "prazni klupu" dok se bliži kraj meča. U finišu u igru ulaze i Radanov i Ristić.

38' 54:83 Simanić sjajno blokira Džounsa, a Reglend polaže posle ukradene lopte. Atrakcije crveno-belih u finišu meča u "Stožicama".

37' 54:81 Čović ostaje sam i pogađa svoju drugu trojku. Olimpija je u nokdaunu, a na podu je zadržava i Cirbes, polaganjem posle Čovićeve asistencije kroz noge rivala. Martić opet zove tajm-aut.

36' 54:76 Potez utakmice. Reglend sjajno nalazi Simanića "alej-up" dodavanjem, a mladi krilni centar ukucava loptu kroz obruč.

35' 54:74 I pri najvećem "plusu" igrači Zvezde se bacaju da razliku učine još većom. Rebec je pogodio trojku za Olimpiju, a Beron poentirao posle prodora. Martić zove tajm-aut.

34' 51:72 Čović svojom prvom trojkom podiže razliku na maksimalnih "plus 21".

33' 51:69 Beron postiže svoje prve poene u nastavku (50:69), a Blaž Mesiček zatim utrčava u reket i posle faula se upisuje u listu strelaca.

32' Simonović (19 godina) ne uspeva da sačuva Odža, pa Zvezdin centar iznuđuje uzastopne prekršaje domaćih. Zatim je napravio tri sekunde u reketu, pa je posed dobila Olimpija.

31' 49:67 Odžo počinje završnu deonicu okretom pored Simonovića i snažnim zakucavanjem.

- kraj treće četvrtine -

30' 49:65 Rejnolds trojkom završava tešku četvrtinu svog tima.

30' 46:65 U četvrtom uzastopnom napadu domaći šalju goste na liniju penala. Zvezda tako nastavlja Odžovim pogotkom da podiže maksimalnu razliku. Trenutna serija crveno-belih je 9:0.

29' 46:64 I Dobrić kažnjava domaće za lako napravljen prekršaj. On je četvrti dvocifreni igrač u ekipi Zvezde.

29' 46:62 Cirbes iznuđuje prekršaj perspektivnog Marka Simonovića u reketu, pa takođe čini Zvezdin "plus" još većim. Nemac je bio zapažen u trećem kvartalu utakmice. Od poluvremena je postigao osam poena.

28' 46:60 Aleksandar Lazić pogađa okvir table, pa faulom šalje Čovića na liniju penala. Prednost crveno-belih raste od finiša druge četvrtine. Podsetimo da je pre Reglendove trojke u 24. minutu bilo 43:47.

27' 46:59 Begić iz reketa prekida seriju crveno-belih 9:1, a Faje uzvraća trojkom. Za novi maksimum od 13 poena! Martić zove tajm-aut.

27' 44:56 Borbeni Faje hvata loptu i kada leži na zemlji. Zajedno sa Cirbesom stvara velike probleme u reketu Olimpije, koja je iskoristila bonus. I dalje raste prednost srpskog tima.

26' 44:54 Perperoglu pravi četvrtu ličnu grešku i šalje Begića na liniju penala (44:52), na šta Zvezda odgovara uzastopnim ofanzivnim skokovima i zakucavanjem Cirbesa. Prvi put je "plus 10".

25' 43:52 Cirbes utrčava u reket, iznuđuje prekršaj i donosi Zvezdi novi maksimalni "plus" od devet poena.

24' 43:50 Reglend prvi put šutira trojku večeras i pogađa.

23' 41:45 Serija izgubljenih lopti i promašaja, pa trojka Jana Špana iz ćoška. Druga timska Olimpije večeras.

21' 38:45 Džouns "upisuje" Olimpiju u nastavku, a Reglend i Faje već karakterističnim "alej-upom" poentiraju i uzvraćaju udraca.

- poluvreme -

Strelci:

Olimpija: Rejnolds 12, Džouns 2, Lazić 4, Simonović 2, Lapornik 8, Begić 4, Rebec 3, Radulović 1. Timski: 11/25 za dva, 1/5 za tri, 11/15 sl. bacanja, 15 skokova (8-7), 6 asistencija, 5 ukradenih, 10 izgubljenih lopti.

Zvezda: Reglend 2, Perperoglu 2, Lazić 3, Faje 5, Beron 13 (3/6 za tri, 5 as), Dobrić 8 (2/4 za tri), Simanić 3, Cirbes 2, Odžo 5. Timski: 8/15 za dva, 5/15 za tri, 12/14 sl. bacanja, 16 skokova (11-5), 9 asistencija, 3 ukradene, 10 izgubljenih lopti.

20' 36:43 Dobrić promašuje zicer, pa se trojkom iz ćoška iskupljuje i postavlja maksimalnih "plus 7" Beograđana. Martić traži još jedan tajm-aut.

20' 36:40 Naivan prekršaj Dobrića na Laporniku, za pogodak uz faul, kojim su domaći prepolovili minus od šest poena.

19' 34:39 Branko Lazić se vraća na teren i odmah pravi treću ličnu grešku na Raduloviću.

18' 33:39 Još ofanzivnih skokova Beograđana i prva Dobrićeva trojka večeras. Dobrić je potom i sam uhvatio ofanzivni skok, pa je asistirao fauliranom Odžu. Najveće vođstvo crveno-belih do sada.

17' 33:34 Dobra odbrana Simanića, a zatim reakcija domaćih i poeni Rejnoldsa.

16' 31:34 Beron dobija udarac u lice prilikom ofanzivne kretnje, pa nakratko ostaje na zemlji. Begić ga je zaustavio udarcem i svojom trećom ličnom greškom. Amerikanac je sabrao 13 poena.

16' 31:32 Aleksandar Lazić se poenom nagrađuje za ofanzivni skok, a Tomić traži tajm-aut posle naleta domaćih.

15' Dobrić se dobro postavlja pred Lazića i iznuđuje prekršaj. Već 24. na ovom meču.

14' 29:32 Treća trojka Bilija Berona, drastično boljeg nego u Ulmu (27:32). Na drugoj strani, Begić na asistencije Rejnoldsa poentira u uzastopnim napadima.

13' 25:29 Čović sada proigrava Dobrića, koji i večeras postiže prve poene prateći akciju prodorom. Martić traži tajm-aut posle serije crveno-belih 7:0.

13' 25:27 Zvezda vraća vođstvo. Čović asistira Simaniću, a on poentira uz prekršaj.

12' Perperoglu pravi treći faul nepravilno postavljenim blokom, pa izlazi iz igre zbog ličnih grešaka. Na parketu je Boriša Simanić. I Perperoglu i Reglend imaju po tri lične.

12' 25:24 Dobrić je pored četvorice izborio Zvezdi još jedan napad i omogućio Perperogluu da se "upiše", posle prodora.

- kraj prve četvrtine -

10' 23:22 Prva deonica se završava onako kako je i uglavnom protekla - slobodnim bacanjima. Olimpija ih je do sada izvela 12, Zvezda sedam. Dosuđeno je ukupno 17 ličnih grešaka.

10' 21:22 Lep okret Fajea, pre pogotka uz faul.

9' 21:19 Perperoglu je bio blokiran u gužvi, a Rejnolds je solo akcijom još jednom prošao na polaganje i iznudio prekršaj Fajea, uz koš.

9' 18:19 Beron raznovrsno igra na početku utakmice. Sada je asistirao Odžu, a on je posle prekršaja vratio vođstvo Beograđanima.

8' 18:17 Džouns posle ofanzivnog skoka donosi Olimpiji "plus 4", da nastavi seriju domaćih. Beron potom odgovara svojom drugom trojkom.

7' 16:14 Lapornik šutira trojku iz ugla i iznuđuje prekršaj Branka Lazića. Domaći prvi put vode. Lapornik je već izveo sedam penala i iskoristio šest.

6' 11:12 Nastavlja se serija prekršaja Zvezde. Beron je sada poslao na "crtu" Lapornika, dok Zoran Martić uvodi u igru i Mirzu Begića.

6' 9:12 Faje zakucava posle kontre, a Reglend prekršajem uvodi goste u bonus. Na terenu su među crveno-belima Čović i Odžo.

5' 8:10 Cirbes ne prihvata dodavanje Reglenda, a zatim pravi prekršaje u napadu i u odbrani. Olimpija to koristi da se primakne, poenima Rejnoldsa.

5' 6:10 Nesportski faul Radulovića. Prekršajem posle prekršaja je zaustavio Lazića, pa je Zvezdin kapiten opet stao na liniju.

4' 6:8 Beron asistira Cirbesu za poluhorog, a Lapornik poentira sa linije penala, posle Lazićevog prekršaja.

3' 3:4 Beron kasni u odbrani, a Rebec to koristi da pogodi prvi trojku domaćih.

2' 0:4 Bili Beron se "upisuje" trojkom, posle dobre odbrane i blokade Fajea.

1' 0:1 Lazić hvata loptu posle podbacivanja, trči pod obruč i biva fauliran pri polaganju. Protekle su samo tri sekunde.

Startne petorke:

OLIMPIJA: Rebec, Lapornik, Rejnolds, Džouns, Radulović
ZVEZDA Regland, Beron, Lazić, Faje, Cirbes

Večerašnji meč sudiće Tomislav Hordov (Hrvatska), Sašo Petek (Slovenija) i Vladan Šundić (Crna Gora).

Ekipa Milana Tomića u 17 časova gostuje u ljubljanskoj dvorani "Stožice", gde je očekuje jedno od tradicionalno težih "jadranskih" gostovanja.

Crveno-beli su doputovali u glavni grad Slovenije posle poraza u Evrokupu protiv Ulma, a ambicija im je sasvim jasna - sačuvati perfektan niz i ostati na vrhu.

Pratite meč u tekstualnom prenosu na MONDU, kao i u TV prenosu na Areni sport.

Dva tima sastala su se u Ljubljani 17 puta i crveno-beli imaju pobedu više (9:8). Ukupno su u ABA ligi odigrali 36 mečeva i Zvezda je ostvarila 22 pobede, naspram 14 trijumfa "zmajčeka".