• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sirene na Vrbasu za uzbunu od poplava

Autor mondo.ba

Tri alarmne stanice za obavještavanje stanovništva u slučajevima izlivanja rijeke ili havarije na brani "Bočac" biće izgrađene u narednom periodu na obalama rijeke Vrbas nizvodno od hidroelektrane

Odluku o izgradnji ovih objekata razmatraće odbornici Skupštine grada na zasjedanju zakazanom u utorak, 16. juna, a prema skupštinskom materijalu postavljanje sirena za uzbunu planirano je u Krupi na Vrbasu, Ducipolju i Jagarama, piše "Glas Srpske".

Direktor "Hidroelektrana na Vrbasu" Nedeljko Kesić rekao je da je cilj postavljanja alarmnih stanica osmatranje stanja na brani u "Bočcu", akumulaciji te obavještavanje stanovništva na ugroženom području u slučajevima poplava ili problema na brani zbog visokog vodostaja.

"Niz rijeku Vrbas, od brane "Bočac" do ušća rijeke Save do sada je izgrađeno sedam

Plavljenja

Vrbas najviše plavi Krupu na Vrbasu, Rekavice, Karanovac, Srpske toplice, Česmu i Priječane. Švrakava ugrožava dio Karanovca Crkvena dio Lauša i Dolac. Dragočajka plavi površine oko željezničke stanice Ramići, mjesne kancelarije i ambulantu.

 alarmnih stanica, završeno postavljanje opreme u glavnom centru u Bočcu i u tri regionalna centra Banjaluka, Laktaši i Srbac", kazao je Kesić.

Dodao je da će izgradnja alarmnih stanica u Krupi na Vrbasu, Ducipolju i Jagarama početi nakon što se pribavi dozvola za građenje.

Prema dokumentu Gradske uprave Procjena ugroženosti od elementarne nepogode i druge nesreće grada trenutno stanje izgrađenih vodozaštitnih objekata kao što su nasipi, obaloutvrde, potporni zidovi i slično nije zadovoljavajuća.

"Neophodno je da se ovakvi objekti u što kraćem periodu izgrade na najkritičnijim lokacijama na području grada", navedeno je u ovom dokumentu.

Kako je precizirano korito rijeke Vrbas u gradskom području regulisano je samo na dva mjesta.

"Izgrađena je brana u Delibašinom selu i nasip na lijevoj obali Vrbasa od "Vitaminke" do Nove Sirovine što nije dovoljno", stoji u dokumentu.

Navode da je izgrađen i nasip na desnoj obali Vrbanje u Česmi dužine od 1.800 metara, 11

Ugroženi putni pravci

Regionalni put prema Bronzanom Majdanu uz rijeku Bistricu. Put Borkovići-Slavićka-Radosavska uz rijeku Brkosla. Put Bukvalek - Donja kola - Dedić Lokva - Subotica uz rijeku Suturlija. Put uz potok Brusina u Priječanima.

 obaloutvrda na Vrbasu i Vrbanji te isto toliko brana na 11 vodotoka.
Brana

Maksimalna dozvoljena kota za proticaj vode kroz branu u "Bočcu" iznosi 2.040 kubnih metara u sekundi.

"Do prošle godine najviši proticaj vode kroz branu iznosio je 1.400 kubnih metara u sekundi, ali izgradnjom dodatnog sistema za propuštanje vode taj nivo je znatno povećan", stoji u programu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE