• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SI ĐINPING U SRBIJU STIŽE U PRATNJI SRPSKIH MIGOVA! Predsjednik Vučić će mu lično poslužiti domaća vina

Autor Dragana Božić

Mnogi se pitaju kako će izgledati prijem Si Đinpinga u Srbiji.

 Si Đinping dolazi u Srbiju Izvor: Kurir/Nemanja Nikolić/ Shutterstock/Kaliva

Poslije Pariza, kineski predsjednik Si Đinping danas dolazi u Beograd u dvodnevnu posjetu Srbiji. Sija će ugostiti predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a da će sve oko ove posjete biti organizovano na najvišem nivou, govore i pojedini detalji posjete, poput onog da će avion s kineskim predsjednikom na teritoriji Srbije do slijetanja dopratiti naši "migovi".

Kako se saznaje, u Beograd stiže velika delegacija od oko 400 ljudi.

"Predsjednika Kine će čuvati oko 3.400 policajaca, a garda će ga dočekati na aerodromu. Za doček je pripremljen folklorni program. Duž cijelog puta predjednika Sija kroz Beograd biće postavljene kinesko-srpske zastavice, na nadvožnjacima poruke dobrodošlice, a na aerodromu će biti vidljiv veliki zid s porukom za predsjednika Kine. Svečani doček biće organizovan i ispred Palate Srbije. Ovom prilikom biće potpisano i tridesetak sporazuma. Tokom ručka u čast gosta iz Kine služiće se srpska jela i vina, a predsjednik Vučić će mu lično služiti srpska vina, od pjenušavca do desertnog, najvećim dijelom autohtone srpske sorte", ispričao je izvor.

Prema saznanjima, za predsjednika Kine će biti upriličen i muzički program, između ostalog će se čuti pjesma "Moja domovina i ja" na kineskom, a hor Čarolija će otpjevati "Prelijepi cvijet jasmina", takođe na kineskom. Program će biti završen pjesmom "Ovo je Srbija".

U krugu odabranih

O značaju ove posjete najubjedljivije govori činjenica da predsjednik Kine Si Đinping poslije pet godina ponovo dolazi u Evropu i to samo na tri adrese - u Pariz, Beograd i Budimpeštu. Bivši ambasador Milovan Božinović kaže da ta okolnost znači da Kina svrstava Srbiju u krug zemalja s kojima ima o čemu bitnom da razgovara.

"To je dio kineske politike koja nas uzima za ozbiljno i nešto što mi treba da vidimo, a vidjeće sigurno i svi koji se zanimaju za prilike u ovom regionu. Posjeta Sija će otvoriti perspektive novih poslova i u tom pogledu nas približiti s državom i njenom tehnologijom koja je sve priznatija u svijetu. Biće to veliki politički događaj koji je za nas jedan ozbiljan i perspektivan dobitak.

Za mnoge posmatrače ovo je neočekivana posjeta i Kina je napravila zaista interesantan izbor posjete. A to je očigledno jedna poruka koja će se zapaziti i komentarisati. Dobro je da smo u bliskom dijalogu s tom velikom i ozbiljnom državom, od koje se očekuje sve više da aktivnije učestvuju u rješavanju otvorenih svjetskih problema", ocjenjuje sagovornik.

Direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić naglašava da posjeta kineskog lidera dolazi u pravo vrijeme, posebno kada se sagleda da je podrška Kine na međunarodnom planu od ogromne važnosti za Srbiju.

"Ova politička dimenzija je na neki način kompliment našoj politici u odnosu na Kinu i potvrda rastuće ekonomske saradnje i paralelno vojne saradnje, odnosno saradnje u namjenskoj industriji. Očekujem da je sve na pravi način pripremljeno u smislu da ćemo imati konkretne nove projekte koje će biti obznanjeni dolaskom Sija. To bi pokazalo da povjerenje građeno u kontinuitetu i uzajamni razvoj daje rezultate. Sve što smo zajednički radili je bilo na obostrani interes. Srbija je očigledno jedna od ključnih zemalja u Evropi kada je kineski interes u pitanju i mi to na pravi način nosimo, u smislu da ono o čemu se dogovorimo uvijek i ispoštujemo. Biće ovo velika i važna posjeta koja će dati dodatni zamajac našoj saradnji", smatra Miletić.

Ekonomske teme

Kada je riječ o ekonomskom aspektu posjete, Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije smatra da će projekti u vezi sa Ekspom 2027 biti najvjerovatnije jedna od glavnih ekonomskih tema razgovora srpskog i kineskog predsjednika, a da će se svakako dotaći i naših najvećih izvoznika, tj. kompanija u većinskom kineskom vlasništvu koje posluju u Srbiji.

"Investicije iz Kine značajno variraju, ali od 2018. primjetan je trend rasta. Najveći priliv ostvaren je u 2022. i 2023. kad su one činile oko 30 odsto ukupnih investicija. Treba imati u vidu da je posljednjih godina Kina uz EU najveći individualni investitor u našoj zemlji, kao i da su pretežno orijentisani na sirovinsku bazu. Od 2014. do 2023. njihove kompanije investirale su ukupno 5,6 milijardi evra kapitala u našoj zemlji, što u ukupnom periodu čini 17,5 odsto svih investicija", kaže Stanić.

Docent Ekonomskog fakulteta u Beogradu Veljko Mijušković ocjenjuje da dosta govori i sama činjenica da je Srbija izabrana u krug malog broja evropskih zemalja s kojima Kina sarađuje i navodi tri najbitnija momenta kada govorimo o saradnji Kine i Srbije.

"Prvi je dalji razvoj bilateralne saradnje, što je ogroman plus za našu zemlju, zatim investicije u kapitalne projekte, prije svega infrastrukturu, ali i ulaganje u fabrike. I treći je razvoj saradnje s drugim zemljama, u smislu inicijative Pojas i put, koju su Kinezi inicirali. Srbija u ovom trenutku može da očekuje od Kine ulaganje u visoku tehnologiju, prije svega informacionu, ali i u digitalnu i zelenu ekonomiju koje su vrlo važne za dalji napredak naše zemlje", napominje sagovornik.

Goran Vesić o kineskim investicijama

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić rekao je da postoji dosta prostora za nastavak saradnje s partnerima iz Kine i da se s njenim kompanijama gradi u oblasti drumskog i željezničkog saobraćaja, obnavlja se i izgrađuje kanalizacija. Vesić u najznačajnije projekte izdvaja gradnju brze pruge do Subotice, koja će biti završena do novembra i omogućiće da se za samo 80 minuta stigne od Beograda do Subotice.

"Imamo osam velikih projekata u drumskom saobraćaju. Prvi projekat, od Pakovraća do Požege, koji će biti završen već ove godine i kojim ćemo završiti auto-put Miloš Veliki. Drugi projekat je završetak južne obilaznice. Radimo Fruškogorski koridor, koji je dužine 47 kilometara, to je treći projekat. Četvrti projekat je izgradnja još jednog mosta na samoj obilaznici oko Novog Sada.

Radimo Dunavski koridor, dužine 68 kilometara. Radimo auto-put Beograd - Zrenjanin - Novi Sad, dužine 105 kilometara, i brzu saobraćajnicu od Bačkog Brega do Srpske Crnje", izjavio je Vesić za RTS i dodao da se uz sve ovo rade još dva projekta u Beogradu - izgradnja novog savskog mosta na mestu starog tramvajskog mosta i gradskog tunela koji će počinjati u Karađorđevoj ulici, a završavaće se kod Pančevačkog mosta.

Govoreći o saradnji u željezničkom saobraćaju, Vesić je najavio da Srbija do kraja godine kupuje pet brzih kineskih vozova, od kojih je prvi stigao, a radi se i beogradski metro. Kako je rekao, do 30. jula biće završena brza pruga između Beograda, Novog Sada i Subotice.

ČINJENICE

Najveće kineske investicije u Srbiji prema podacima

Razvojne agencije Srbije:

1. Ziđin majning - rudarstvo - 1.260

2. Linglong tajer - automobilska industrija - 800

3. HBIS grupa - metalsko-mašinska industrija - 466

4. Mint grupa - automobilska industrija i hotelijerstvo - 370,9

5. Mej Ta (Kina-Tajvan) - automobilska industrija - 124

6. Hisense grupa - elektroindustrija - 101,2

7. Džonson elektrik (Kina-Hongkong) - automobilska industrija - 65

8. Singju automativ (Kina-Hongkong) - automobilska industrija - 60

9. Jenfeng - automobilska industrija - 47,1

10. BMTS- (Kina-Hongkong) - automobilska industrija - 22,5

*u milionima evra

(Kurir/MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE