• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Snažne poruke tokom ponovnog otvaranja Arnaudije: Svjedok bezumlja rušitelja, ali i radosti (FOTO/VIDEO)

Autor Brankica Spasenić

Tokom današnjeg otvaranja ponovo izgrađene banjalučke džamije Arnaudije, vjerski i politički zvaničnici poslali su snažne poruke.

 DSC_0008.JPG Izvor: Mondo/Dušan Volaš

Glavni imam Medžlisa Banjaluka Muamer Okanović je poručio da je ova džamija dragulj među banjalučkim džamijama koja je raskošnošću postala neizostavni dio u srcu ovog grada.

"Izuzetno sam srećan što danas ponovo otvara svoja vrata i što će na radost vjernika i građana Banjaluke biti sječište dobrih ljudi", kazao je Okanović.

Izvor: Srna/Borislav Zdrinja

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je istakao da je srećan što kao jedan od domaćina može pozdraviti prisutne.

"Gradovi i mjesta pripadaju onima čiji su tu sveci i bogomolje. Danas je jasno da Banja Luka pripada svima", rekao je Stanivuković.

Dodao je da je ovo dugo očekivani datum kada ova lijepa bogomolja ostvara svoja vrata.

Pozvao je da se oprosti ono što se može oprostiti, a za ono što se ne može, svako u svojoj bogomolji zamoli za dodatnu snagu za oprost.

Izvor: Srna/Borislav Zdrinja

"Ovo nije samo bogomolja nego je i most jer je posljednja koja se morala obnoviti da bismo bili bliži jedni drugima i Bogu. Ne vjerujem u vjernika koji ruši i nema poštovanja prema drugim bogomoljama. Drago mi je što danas, na treći dan Vaskrsa, mogu poslati poruke mira. Banjaluka je izvršila jedan važan zadatak, obnovila je sve džamije, crkve, katedrale", rekao je Stanivuković.

Istakao je i da ima informacije da su neki autobusi otkazali dolazak zbog straha za bezbjednost, ali da je Banjaluka poslala poruku da su svi dobrodošli.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je kazao da je ono što se desilo prije 30 godina na današnji dan, bilo greška i čin bezumlja.

"Nikakvim skrnavljenjem ne može se dovesti u pitanje postojanje ovakvih bogomolja", rekao je Dodik.

Istakao je da na ovim prostorima može da živi samo mir i da svako može da bude svoj, može da bude drugačiji i pripadnik bilo kojeg naroda, ali da se zajedno mora graditi mir.

Izvor: Srna/Borislav Zdrinja

"Vjernicima želim da čestitam ovaj dan, Dan džamija, ali i svim drugima ponovnu izgradnju ovog prelijepog objekta, koja je svjedok radosti ali i bezumlja koje je dovelo do rušenja", kazao je Dodik.

Dodao je da jedino što preostaje - da mirno proživimo život i da svi imaju jednako pravo garantovao zakonom i ljudskim odnosom.

"Cijenim da smo danas okupljeni da svjedočimo ovom uspjehu", kazao je Dodik.

Tokom otvaranja je istaknuto da je iz ljubavi prema Bogu, Arnaudija podignuta prvi put, te iz ljubavi prema njemu ponovo podignuta, u vrijeme kada vapimo za mirom i ljubavlju.

"Svoja vrata otvara svim građanima i svim ljudima dobre volje. Budimo uvijek graditelji, a nikada rušitelji vjerskih objekata - istakao je Senaid Zaimović, direktor Vakufske direkcije IZ BiH .

Direktor Generalne vakufske direkcije Turske Sinan Aksu je rekao da je sve što se uspjelo naći od ostataka stare porušene džamije, ugrađeno u novoizgrađenu Arnaudiju.

Banjalučki muftija Ismail Smailović je poručio vjernicima i gostima da se Arnaudija danas vraća u svoje prirodno prebivališta- Šeher Banjaluku.

"Naša radost je posebna jer ponovo uzdizanje vraća nadu u bolje sutra koje itekako trebamo", naglasio je.

Ministar za kulturu i turizam Republike Turske Mehmet Nuri Ersoj je, u ime predsjednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, poslao poruku da Balkan i BiH imaju poseban značaj za Tursku.

"Nikada nismo bilo odvojeni jedni od drugih. Dodatno ćemo jačati naše veze i nastaviti da dajemo sve od sebe da održimo mir i stabilnost na Balkanu", kazao je i podsjetio da je ova džamija proglašena nacionalnim spomenikom BiH.

Ministar za kulturu i turizam Republike Turske Mehmet Nuri Ersoj
Izvor: Srna/Borislav Zdrinja

Poželio je da ona doprinese jačanju mira i tolerancije u BiH.

Ministar BiH Sevlid Hurtić je poručio da 7. maj 1993. godine treba da bude opomena, a 7. maj 2024. godine svetionik.

Reisul-ulema Husein ef. Kavazović je uručio zahvalnice donatorima iz Turske, a vakufska zajednica ove zemlje uložila je šest miliona KM za ponovnu izgradnju Arnaudije.

"Ideje koje grade će nadvladati one koje ruše. Ispravljamo makar dio nepravde prema ovom gradu, njegovoj istoriji", kazao je.

Podsjetio je na one koji su tokom rata protjerani iz Banjaluke, na one koji su ubijeni, kao i na Murata Badića koji je kamenovan na dan kada je postavljan kamen temeljac za izgradnju džamije Ferhadije u Banjaluci

Izrazio je nadu da "16 banjalučkih ljepotica nikada više neće dohvatiti rušilačka ruka".
"Nijedan objekat u kojem se istinski zaziva dragi Bog ne bi trebao nikome smetati. Pozivam Banjalučane koje je ondašnji nasilnički režim otjerao, da se vrate", kazao je Kavazović, citirajući na kraju Aleksu Šantića.

"Neka slobodno zvone ezani i crkvena zvona", poručio je Kavazović.

Današnjoj svečanosti prisustvovali su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković, kao i turski ministar kulture i turizma Mehmet Nuri Ersoj, koji je izaslanik predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana.

Svečanosti su prisustvovali i potpredsjednik Vlade Republike Srpske Alen Šeranić, potpredsjednik Srpske Ćamil Duraković, veliki broj vjernika, kao i predstavnika iz dijaspore i Turske.

Mjere bezbjednosti podignute su na viši nivo, a svečana manifestacija protekla je bez problema.

Banjalučke ulice oko Arnaudije su zatvorene za saobraćaj, kafići u neposrednoj blizini ne rade, a u nekoliko okolnih ugostiteljskih objekata zabranjeno je točenje alkohola.

Ranije je najavljeno da se očekuje prisustvo između 5.000 i 10.000 gostiju, međutim otvaranju ove banjalučke džamije prisustvuje oko 1.000 ljudi.

Pogledajte

00:32
Arnaudija
Izvor: Mondo/Dušan Volaš
Izvor: Mondo/Dušan Volaš

 Arnaudija je svoja vrata za vjernike ponovo otvorila simbolično 7. maja na Dan džamija, koji se i obilježava u sjećanje kada je na taj dan, 1993. godine, minirana zajedno sa džamijom Ferhadijom. Počinioci do danas nisu otkriveni.

Arnaudija je poznata i kao Defterdarija. Prvobitno je izgrađena 1595. godine.

Prema istorijskim podacima, graditelj Arnaudija džamije bio je Hasan-defterdar, ministar finansija Bosanskog pašaluka.
Ova džamija je posljednja obnovljena od 16 džamija na području Medžlisa IZ Banja Luka koje su porušene.

Kamen temeljac za njenu ponovnu izgradnju postavljen je 22. aprila 2017. godine, i za proteklih sedam godina rekonstruisana je u autentičnom stilu sa ugrađenim elementima stare Arnaudije. Njena ponovna izgradnja koštala je oko šest miliona KM.

Nakon zajedničkog podne-namaza, kapije harema i vrata džamije su otvorena od 14 sati, kada je mogu posjetiti svi koji su zainteresovani.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zole

Dobro pade kiša da im ohladi usijane glave

MONDO REPORTAŽE