Nema stajanja: Zvezda moćna i u Litvaniji!

Crveno-beli blistali u Kaunasu i još jednom sjajnom partijom uzvratili "brejk" Žalgirisu - 77:61!

Nema stajanja: Zvezda moćna i u Litvaniji! Izvor: MN PRESS

Gde je stala u 2016, Crvena zvezda mts nastavila je u 2017!

Ekipa Dejana Radonjića ostvarila je u Litvaniji treću evroligašku pobedu zaredom, a osmu ove sezone.

Na terenu ekipe koja joj je u "Pioniru" nanela bolan poraz, crveno-beli pružili su ovog petka partiju koja i njene navijače navodi na pitanje:

Gde je trenutno Zvezdina granica?

ŽALGIRIS - CRVENA ZVEZDA MTS 61:77 (7:21, 15:26, 17:14, 22:16)

"Pročitani", pretrčani, nadskočeni i nadigrani u svim segmentima, domaći košarkaši bez rešenja su gledali kako Beograđani u prvom poluvremenu "gaze" Žalgiris arenom i već do pauze osiguravaju pobedu.

Atomskom košarkom, zaokruženom trojkom Nemanje Dangubića, Radonjićev tim stekao je u prvom napadu nastavka maksimalan plus od čak 28 poena! Taj podatak tačno oslikava kako je izgledala Zvezdina igra u prvih - odlučujućih 20 minuta.

...

Perfektnom odbranom, tačno raspoređenim ulogama i do kraja ostvarenim zadacima, crveno-beli su već u uvodnih deset minuta nagovestili mirno veče u Kaunasu.

Uz konstantno jaku defanzivu, Zvezda je bez greške nalazila rešenja u napadu, kojima je slamala i slomila Žalgiris. Od početnih akcija Jovića i Kuzmića, preko trojki Marka Simonovića (4/8) i Marka Gudurića (2/7), do zaista nemerljivog doprinosa Branka Lazića i Nemanje Dangubića.

Bekovi crveno-belih uobičajeno zaduženi za odbranu bili u pojedinim momentima bukvalno na svim delovima terena - prvi na skoku, najuporniji u borbi za loptu, najagresivniji u čuvanju rivala, uz konstantno preciznu igru u napadu.

Zato, njihovih 15 (Lazić) i osam (Dangubić) poena, ne mogu do kraja objasniti koliki je bio njihov doprinos u prvoj pobedi Zvezde nad Žalgirisom u 21. veku. Isto se može reći i za, primera radi, Dženkinsovih 13 koševa ili Bjeličinih četiri poena, pet skokova i osam asistencija.

Najbolji strelac Beograđana bio je uobičajeno ubojiti Simonović, sa 16 poena i četiri ubačene trojke. Čim je ušao u igru sa klupe, energijom je ulio dodatno samopouzdanje crveno-belima u napadu, gde je Stefan Jović svoj poenterski učinak opet podredio timu i završio meč sa sedam asistencija.

Zvezdin novajlija Dion Tompson sa klupe je gledao još jednu sjajnu igru saigrača i osetio njihovu energiju i samopouzdanje, a šansu za debi možda bi mogao da dobije sledeće nedelje, u utakmici protiv Fenerbahčea u hali "Aleksandar Nikolić".

Posmatrano kroz statistiku, Crvena zvezda postigla je 14 trojki iz 36 pokušaja (Žalgiris 5/19), uz čak deset više ukradenih lopti (14:4) i čak 25 timskih asistencija na 30 pogodaka iz igre.

U tom meču, protiv vicešampiona Evrope, na čelu sa najboljim trenerom Evrope, odgovor na navedeno pitanje biće jasnije nagovešten.

Žalgiris večeras jednostavno nije bio ravnopravan srpskom i regionalnom prvaku, a njegova nemoć oslikala se i u finišu, kada mu i rasterećena Zvezda nije dozvolila da se primakne na podnošljiviju razliku od 16 poena.

ŽALGIRIS: Pangos 4, Lekavičijus 6 (7 as), Vesterman 3 (1/4 za tri), Seibutis 8, Motum 8, Jankunas 10, Javtokas 2, Milaknis 6 (2/5 za tri), Lima, Kavaliuskas 5, Hartenštajn 2, Ulanovas 2.

ZVEZDA: Volters 5, Tompson, Dangubić 8 (2/5 za tri, 6 sk) Mitrović, Lazić 15 (3/4 za tri, 4 ukradene), Dobrić, Simonović 16 (4/8 za tri, 4 sk), Dženkins 13, Gudurić 7 (2/7 za tri), Jović 1 (7 as), Kuzmić 8, Bjelica 4 (5 sk, 8 as)

Baskonija - Uniks 102:70

Tabela: CSKA 12-3, Baskonija 11-5, Real 10-5, Olimpijakos 10-5, Fenerbahče 10-6, PAO 9-6, Darušafaka 8-8, Efes 8-8, Zvezda 8-8, Barselona 7-9, Bamberg 7-9, Žalgiris 6-10, Uniks 6-10, Makabi 6-10, Armani 4-12, Galatasaraj 4-12.

- KRAJ UTAKMICE, POBEDA ZVEZDE U LITVANIJI! -

40' 61:77 Branko Lazić još jednom trojkom i svojim 15. poenom stavlja tačku na utakmicu i na trijumf Zvezde.

39' 58:74 Seibutis, pa Javtokas poenima ublažuju poraz Žalgirisa.

37' 54:74 Lekavičijus pogađa posle prodora, a Jović mirno kontroliše napade Beograđana.

36' 52:74 Seibutis završava i treći uzastopni napad domaćih trojkom, u sada već veoma tihoj dvorani.

35' 49:72 Serija trojki se nastavlja. Sada je pogodio Milaknis, nakon što se Dženkins odbio o Javtokasa, natrčavši na njegov blok.

35' 46:72 Maestralna igra Zvezde! Još jedan napad kao nacrtan na tabli i još jedna trojka - Dženkins iz ćoška. Jasikevičijus traži tajm-aut.

34' 46:69 ... a, potom trojku pogađa i Marko Simonović!

34' 46:66 Dženkins reaguje na pauzu brzom trojkom. Na drugoj strani, istom merom uzvrađa i Milaknis.

33' 43:63 Lekavičijus postiže prve poene za domaćina u ovoj četvrtini. Prati ga Jankunas, svojim desetim poenom, posle čega Radonjić traži tajm-aut.

- Lazićev defanzivni učinak ponovo je vredan isticanja. Zvezdin bek hvata skokove, "izmiče stolice" rivalima, krade lopte... Ogroman je njegov doprinos ovakvom rezultatu.

31' 39:63 I ovu deonicu crveno-beli počinju svojim poenima. Gudurić za Bjelicu, za polaganje.

- kraj treće četvrtine -

30' 39:61 I ponovo - Lazić! Ukrao je loptu domaćinu na njihovoj polovini i lakim zicerom vratio razliku na veću od 20 poena.

29' 37:59 Pangos produžuje seriju domaćina na 6:0, ali Lazić odgovara trojkom iz ćoška i svojim desetim poenom.

28' 35:56 Žalgiris traži reakciju. Jasikevičijus uvodi u igru mladog krilnog centra Hartenšajna, koji zakucava, pa u narednom napadu promašuje šut za tri. Crveno-beli su ispunili bonus.

27' 31:56 Dženkins kreće na prodor, iznuđuje aut i očiglednu loptu za Zvezdu, a Šarunas Jasikevičijus protestuje i zarađuje tehničku grešku. Amerikanac realizuje i slobodno bacanje i šut iz sledećeg napada.

26' 31:53 Motum posle prodora postiže prve "vezane" poene domaćina u nastavku. Na drugoj strani, Dženkins iznuđuje faul, ali će pre toga ekipe na kratak odmor zbog tajm-auta.

25' Još jedan sjajan potez Dangubića. Posle promašaja Voltersa trčao je po loptu i krajnjim naporom iznudio aut i još jedan napad za svoj tim. I u tom potezu vidi se sa koliko energije i želje crveno-beli igraju ovaj meč.

- Dangubić u jednom napadu na momenat ostaje bez patike, posle faula Lekavičijusa.

24' 27:53 I odmah odgovor - Nejt Volters takođe pogađa trojku! Amerikanac potom forsira i polaganje, ali će lopta ipak biti za crveno-bele.

23' 27:50 Koš Jankunasa, nekoliko "sušnih" napada Beograđana, pa ponovo pogodak Jankunasa, ovaj put za tri poena.

21' 22:50 Za početak nastavka - novo maksimalno vođstvo Zvezde. Dangubić pogađa trojku iz ćoška.

ŽALGIRIS: Pangos 2, Lekavičijus 2, Vesterman 3, Motum 6, Jankunas 3, Kavaliuskas 3, Ulanovas 3

ZVEZDA: Volters 2, Dangubić 5 (1/3 za tri, 5 sk), Lazić 7, Simonović 13 (3/4 za tri), Dženkins 2, Gudurić 7 (2/5 za tri), Jović 1 (6 as), Kuzmić 8, Bjelica 2 (4 sk, 4 as)

- poluvreme -

20' 22:47 Rezultat koji će važiti na pauzi postavlja Brok Motum, polaganjem posle prodora.

20' 20:47 Simonović sa OSAM metara! KAKVO POLUVREME ZVEZDE!

20' 19:44 Simonović polaganjem postavlja novo najveće vođstvo - plus 25!

19' 19:42 Dangubić hvata ofanzivni skok, pa pogađa trojku, pa krade loptu, pa zakucava! Pančevac je trenutno na svim stranama terena!

18' 19:36 Kavaliuskas posle pauze pogađa uz faul, ali Simonović odmah odgovara - vezanom trojkom!

17' 16:33 Evo je i četvrta Zvezdina trojka! Strelac je Simonović. Tajm-aut Jasikevičijus.

17' 16:30 Upisuje se i Simonović, pogotkom za dva iz ugla. Na drugoj strani, Vesterman baca loptu u aut, iznenadivši Kavaliuskasa, a u sledećem napadu poentira Pangos.

16' 14:28 Bjelica prekida nalet domaćina lakim pogotkom, posle izgrađene akcije. Žalgiris je ispunio bonus.

14' 15:26 Navijači kliču Litvaniji, dok Žalgiris traži priključak. Gudurić u dva uzastopna napada promašuje šuteve za tri (prvi iznuđen), a Motum pogađa zicer. Serija domaćina 7:0 za dva minuta.

13' 9:26 Lekavičijus prekida seriju crveno-belih 12:0. Prvi poeni domaćina u ovom kvartalu.

12' 7:26 Crveno-beli čvrsti i precizni! Gudurić je ponovo pogodio trojku.

11' 7:23 Na početku druge deonice - teško polaganje Voltersa i velikih "plus 16" Beograđana.

- kraj prve četvrtine -

10' 7:21 Kakav finiš četvrtine Branka Lazića! Kakva igra Zvezde! Fenomenalna odbrana crveno-belih, začinjena Gudurićevom rampom, uz polaganje i trojku Lazića na drugoj strani!

9' 7:16 Velika borbenost crveno-belih! Nema predaje ni u jednoj borbi za loptu, pa je Lazić sada "pokupio" promašaj i pogodio o tablu, za novih "plus 9" i još jedan tajm-aut domaćina.

8' 7:14 Motum prekida Zvezdin nalet, polaganjem posle kontre, a Lazić faulira Lekavičijusa u napadu.

7' 5:14 Gudurić pogađa trojku uz faul Pangosa! Potom koristi i slobodno bacanje!

6' Dogra igra crveno-belih u odbrani i prvi tajm-aut.

5' 5:8 Jović ponovo prodire i asistira Kuzmiću, koji zakucava. Dobra saradnja plejmejkera i centra na početku utakmice.

4' 5:6 Serija crveno-belih 6:0, nakon Kuzmićevog pogotka o tablu, na asistenciju Jovića. Prekida je Jankunas, košem posle duela sa Mitrovićem.

3' 3:4 Kuzmić koristi akciju iz auta i postiže prve poene Beograđana. Na drugoj strani, Vesterman baca loptu u aut, a Dženkins pogađa sa vrha" kapice"

2' 3:0 Prve poene postiže Leo Vesterman, trojkom iz ćoška.

1' Prvi napad Zvezde i promašaji Jovića, pa Dženkinsa...