• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Očekivana ekonomska stopa rasta u BiH 2,5 odsto za dvogodišnji period

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Očekivani ekonomski rast u BiH od 2023. do 2025. godine trebalo bi da bude po prosječnoj godišnjoj stopi od 2,5 odsto, navedeno je u informaciji o perspektivama Direkcije za makroekonomsko planiranje BiH.

 Očekivana ekonomska stopa rasta u BiH 2,5 odsto za dvogodišnji period Izvor: Getty Images, Ca-ssis/iStockphoto

Očekivana stopa rasta za ovu godinu je 1,7 odsto, za narednu 2,7 odsto, dok se u 2025. godini očekuje stopa rasta od tri odsto.

Pretpostavlja se da bi ključni oslonac ekonomskog rasta tokom ovog perioda trebalo da bude domaća potražnja kroz povećanje privatne potrošnje i investicija, istaknuto je u informaciji.

Veoma bitnu odrednicu za ekonomska kretanja u BiH u posmatranom periodu, osim internih dinamika, predstavljaće i ekonomska kretanja u spoljnom okruženju, naročito u zemljama EU.

"Uz stabilizaciju epidemioloških prilika u vezi sa pandemijom virusa korona, već početkom prošle godine došlo je do dodatnog usložnjavanja međunarodnih političko-ekonomskih prilika zbog dešavanja u Ukrajini", piše u informaciji.

U informaciji je navedeno da su negativne ekonomske posljedice tih dešavanja na svjetsku ekonomiju već vidljive i manifestuju se kroz trgovinske, finansijske, cjenovne šokove što sigurno neće zaobići ni BiH.

Raniji izvještaji su pokazali da spoljno okruženje, prije svega EU i zemlje regiona, predstavljaju veoma bitnu strukturalnu odrednicu svih ekonomskih kretanja u BiH, dok referentne međunarodne institucije kao što su Međunarodni monetarni fond /MMF/, Svjetska banka i Evropska komisija ukazuju na to da će najnovija međunarodna dešavanja imati negativne ekonomske posljedice po svjetsku ekonomiju.

Negativne ekonomske posljedice već su vidljive i ogledaju se kroz porast svjetskih cijena energenata i hrane, nestabilnost na finansijskim tržištima, što bi moglo da ugrozi oporavak svjetske ekonomije iz prethodne godine.

Iz Direkcije za makroekonomsko planiranje BiH navode i da zvanične projekcije ekonomskih kretanja u svijetu pokazuju da na negativne ekonomske posljedice, osim kratkoročnih, mogu imati i negativne posljedice koje će se javljati i u srednjem roku.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE