Loša ekonomska situacija u Njemačkoj i još devet zemalja EU-a mogla bi imati negativne posljedice na cijeli blok, upozorila je u srijedu Evropska komisija.
Makroekonomske neravnoteže u tim zemljama izazvale su zabrinutost u takozvanom Izvještaju o mehanizmu upozoravanja (Alert Mechanism Report) Komisije te će biti dublje analizirane.
“EU se suočava s ozbiljnim strukturalnim izazovima koji ugrožavaju naš dugoročni prosperitet”, rekao je evropski komesar za ekonomiju Valdis Dombrovskis upozorivši da je “potrebna hitna akcija”.
Cilj izvještaja je rano otkrivanje i rješavanje takvih problema. Pokazatelji koji se uzimaju u obzir uključuju stopu nezaposlenosti, nivoe duga, kreditne tokove i cijene nekretnina.
Makroekonomske neravnoteže u jednoj zemlji EU-a, na primjer visoki deficit tekućeg računa ili nekretninski balon, mogu imati učinke prelijevanja na druge države članice.
Neuobičajeno visoka inflacija posljednjih godina, uključujući povećane troškove rada i cijene nekretnina, uzela je svoj danak, stoji u saopštenju Komisije koje prenosi agencija Hina.
Uz Njemačku, koja se već dugo smatra vodećom evropskom ekonomijom, kroz dublju analizu Komisije u 2025. godini proći će Kipar, Grčka, Italija, Mađarska, Estonija, Rumunija, Slovačka, Švedska i Holandija.
(Euronews.rs)