• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jelašić: Srbija mora da stegne kaiš

Guverner NBS Radovan Jelašić izjavio je da će nova Vlada morati da primeni neke "nepopularne mere" da bi se država ekonomski stabilizovala.

 Jelašić: Srbija mora da stegne kaiš Izvor: MONDO

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je u četvrtak da će nova Vlada Srbije morati da primeni neke "veoma nepopularne mere" kako bi se država ponovo ekonomski stabilizovala i da je potrebna spremnost da se smanji javna potrošnja i primeniti čvršća fiskalna politika.

"Imajući u vidu pogoršane makroekonomske pokazatelje u svetu i u Srbiji, najmanje što bi država sada trebalo da uradi je da se pridržava originalnog plana ovogodišnjih rashoda, a ne bi bila na odmet ni dodatna štednja. Postići to, pri inflaciji koja je dvostruko viša od planirane, mora biti nepopularno, jer podrazumeva da se izdaci ne smeju usklađivati sa
povećanjem cena, odnosno inflacijom od 12 odsto, nego da moraju ostati na projektovanom nivou", rekao je Jelašić.

Drugim rečima, objasnio je on u intervjuu frankfurtskim "Vestima", "nema povećanja zarada, penzija, subvencija i njihovog uticaja na inflaciju. Javna potrošnja se ne sme povećavati".

Upitan da li veruje da će premijer Mirko Cvetković imati više sluha za preporuke NBS nego što je to bilo u slučaju prošle vlade, guverner je rekao da se ne radi o pitanju sluha, već o spremnosti da se smanji javna potrošnja i primeni čvršća fiskalna politika.

"Iz dva razloga sada je veća verovatnoća da ćemo u tome i uspeti. Izbor dosadašnje viceguvernerke za novog ministra finansija potvrđuje da je monetarna politika koju je NBS sprovodila bila odgovarajuća, pa samim tim očekujem efikasniju saradnju u smanjivanju inflacije", naveo je Jelašić.

Drugi razlog je, prema njegovim rečima, sasvim praktičan, jer danas ima realno manje para u kasi nego pre godinu dana, što je dodatni argument da se nešto uradi "i povuku i nepopularni potezi".

"Nije sporno povećanje penzija. Prava pitanja su u kojoj meri, kojim tempom i u kom vremenskom periodu to treba izvesti. Teško da možete naći neku zemlju u okruženju koja ima tako nepovoljan odnos između broja penzionera i broja zaposlenih, kakav ima Srbija, a ipak se još ništa značajno nije uradilo na planu izgradnje dugoročno održivog penzionog sistema", ukazao je guverner NBS.

On je rekao da se iskreno nada da niko ne planira da diže penzije na račun povećanja inflacije i smanjenja mogućnosti za novo zapošljavanje.

"Socijalno odgovorna je samo ona država koja obezbeđuje stabilne cene i na toj realnoj osnovi rešava probleme jedne kategorije stanovništva", naglasio je Jelašić.

Upitan da li je realno da se sa završetkom privatizacije nezaposlenost u Srbiji u naredne četiri godine svede na 11 odsto, on je rekao da je to moguće, ali da taj proces onda mora da se odvija velikom brzinom i radikalnim rezovima, za šta uostalom postoje primeri u zemlji i van nje.

Prema njegovim rečima, brza i uspešna privatizacija je preduslov budućeg razvoja određenog sektora privrede, a to omogućava rast i novo zapošljavanje.

Najbolji primer je, smatra on, bankarski sektor, koji sada ima 50 odsto zaposlenih više nego pre četiri godine.

Na pitanje da li je, i pod kojim uslovima, realan cilj vlade da inflaciju do kraja mandata svede na četiri odsto Jelašić je odgovorio da je realno, ali, kao i kada je reč o rešavanju problema nezaposlenosti, da bi se taj cilj postigao s poslom se mora krenuti odmah i odlučno.

"Svakako se ne sme podilaziti ljudima, pa im, zbog smanjenja kupovne moći prouzrokovanog rastom inflacije, ponuditi dodatne povišice plata ili penzija. Time se samo skreće voda na inflatornu vodenicu", poručio je guverner.

Kada je reč o restriktivnoj monetarnoj politici, Jelašić je objasnio da je ona iznuđena i da je posledica rasta inflacije.

Guverner jelašić kaže da je precenjenost kursa neminovnost i ako neko misli da će sa takozvanim 'realnim kursom' uspeti da zadrži sve ostale cene na istom nivou, on očigledno nije iz Srbije.

”Umesto da se stalno bavimo posledicama, odnosno restriktivnom monetarnom politikom, u budućnosti bi konačno morali da se pre svega bavimo uzrokom, a to je inflacija i šteta koju ona nanosi ekonomiji i građanima", zaključio je Jelašić.

(ww.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE