• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potpisan sporazum o gasovodu "Nabuko"

Premijeri pet zemalja u Ankari potpisali sporazum o izgradnji gasovoda "Nabuko".

 Potpisan sporazum o gasovodu "Nabuko" Izvor: MONDO

Osnovna ideja projekta "Nabuko" je smanjenje zavisnosti tržišta EU od ruskog gasa.

Premijeri Turske, Austrije, Bugarske, Rumunije i Mađarske su u Ankari potpisali sporazum o prelasku novog gasovoda "Nabuko" preko njihovih teritorija, u pokušaju smanjenja zavisnosti Evrope od ruskog gasa, objavile su svjetske agencije.

Projekat "Nabuko" ne može u potpunosti da ukine evropsku zavisnost od uvoza gasa iz Rusije, a možda će za punjenje cjevovoda kapaciteta 31 milijardu kubnih metara, čak biti potreban ruski gas, već ima za cilj da diverzifikuje energetske izvore na "starom kontinentu", prenijele su svjetske agencije.

Potpisivanjem sporazuma od strane pet zemalja danas u Ankari su te države pristale na prelazak gasovoda preko njihove teritorije, čime se Evropa povezuje sa izvorima gasa u centralnoj Aziji i Bliskom istoku.

Zvaničnici Irana, Egipta i Sirije su danas, a Turkmenije u petak, izjavili da su spremni da ponude svoj gas za potrebe cjevovoda, dok je Azerbejdžan - jedan od najvjerovatnijih snabdjevača - saopštio da "Nabuku" daje prioritet.

"Nabuko' će pružiti energetsku bezbjednost Turskoj, jugoistočnoj i centralnoj Evropi, pa je tako to istinski evropski projekat", izjavio je predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.

Interesovanje za projekat naglo je poraslo poslije obustave isporuka ruskog gasa preko ukrajinske teritorije, u januaru ove godine, zbog rusko-ukrajinskog spora oko cijene gasa. Spor, zbog koga je jedan dio Evrope danima ostao bez gasa, najbolje je pokazao koliko je velika zavisnost EU od gasa iz Rusije, koja podmiruje čak četvrtinu potreba Unije za tim energentom.

Rusija pokriva više od četvrtine potreba EU za gasom, a 80 odsto te količine prolazi kroz cjevovode u Ukrajini.

Diverzifikacijom izvora i preusmjeravanjem dela ruskog uvoza gasa u "Nabuko", Evropa bi mogla da izbegne reprizu krize iz januara, kad je zbog spora oko cijene bila obustavljena isporuka gasa kroz Ukrajinu.

"Nabuko" konkurent "Južnom toku"

Prema podacima EU, 3.300 kilometara dugačak gasovod "Nabuko", ići će od Kaspijskog mora preko Turske do Austrije.

Mogući snabdjevači "Nabuka", čija će izgradnja koštati 7,9 milijardi evra i treba da bude okončana 2014. godine, su Irak, Egipat, Iran, Azerbejdžan i Turkmenistan. Ukoliko gasa ne bude dovoljno, računa se i na Rusiju.

Kapacitet "Nabuka" će iznositi 31 milijardu kubnih metara gasa godišnje, ali će gasovod u prvoj etapi početi da radi sa 8-10 milijardi kubika.

Učesnici projekta "Nabuko" su mađarska kompanija MOL, nemačka RNjE, austrijska OMV, rumunska "Transgaz", turska "Botas" i bugarska "Bulgargaz", s udjelima od po 16,67 odsto.

Konkurentski projekat Rusije, koja drugim gasovodom za Evropu želi da zaobiđe Ukrajinu, je "Južni tok", koji će dijelom proći i preko Srbije.

Izvršni direktor OMV-a Volfgang Rutenstorfer je, u intervjuu ruskom dnevniku "Komersant", ocjenio da će Rusija, bez obzira na izgradnju "Nabuka", zadržati svoj udio na evropskom tržištu gasa, ocjenivši da su gasovodi "Južni tok" i "Sjeverni tok" važni elementi infrastrukture za dopremanje gasa u EU.

"Mislim da je rizik da Rusija izgubi svoju poziciju u Evropi zbog tog projekta ravan nuli, jer će ti projekti imati različite izvore gasa i različite potrošače", objasnio je Rutenstorfer.

(MONDO/Agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE