• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi kupuju i Energopetrol?

Ruska kompanija "Zarubezhneft" razmotrila bi učešće u privatizaciji "Energopetrola" u slučaju raskida ugovor sa sadašnjim vlasnikom

 Rusi kupuju i Energopetrol? Izvor: MONDO


Ruska kompanija "Zarubezhneft" razmotriće učešće u privatizaciji sarajevskog "Energopetrola" ukoliko Vlada FBiH raskine kupoprodajni ugovor s hrvatsko-mađarskim konzorcijumom INA/MOL i raspiše novi tender, pišu "Nezavisne novine".

Slavko Šćepanović, prvi zamjenik direktora "Optima grupe", preduzeća preko kojeg "Zarubezhneft" upravlja naftnom industrijom RS, kazao je da do sada nisu razmišljali o kupovini pumpi "Energopetrola", koji posjeduje 65 benzinskih pumpi, jer se takva mogućnost nije otvarala.

Međutim, nakon izjave premijera Federacije BiH Mustafe Mujezinovića da će Vlada najvjerovatnije raskinuti ugovor s hrvatsko-mađarskim konzorcijumom zbog neispunjavanja investicionih obaveza iz privatizacionog ugovora, Rusi će više pažnje usmjeriti u tom pravcu.

"Ne možemo reći da nismo zainteresovani za kupovinu 'Energopetrola', jer bi i druge firme analizirale eventualne nove okolnosti. Ukoliko bi Vlada FBiH zaista raskinula ugovor sa sadašnjim vlasnikom i tražila novog kupca, mi bismo sigurno ozbiljno prostudirali šta bi to za nas značilo i nakon toga se odredili po tom pitanju", izjavio je Šćepanović.

On je ukazao da "Zarubezhneft" planira da, uz postojećih 88 benzinskih pumpi u BiH, do 2015. otvori još 180 pumpi u nekoliko zemalja ovog regiona, najvjerovatnije pod nedavno prezentovanim brendom "Nestro".

Ambiciozne planove Šćepanović obrazlaže potrebom prodaje goriva iz Rafinerije nafte u Brodu kada ona poveća godišnju preradu sa trenutnih 1,2 miliona tona na maksimalni kapacitet od 4,2 miliona tona godišnje.

Dušan Bogdanović, stručnjak za naftno tržište, eventualno preuzimanje "Energopetrola" od strane ruskih vlasnika naftne industrije RS ocjenjuje prirodnim tokom objedinjavanja nafnih kapaciteta na cijeloj teritoriji BiH.

"I 'Energopetrol' i Rafinerija nafte u Brodu su prije rata bili dio istog sistema i bilo bi sasvim normalno da Vlada FBiH nakon raskida ugovora s INA/MOL novog kupca prvo potraži u 'Optimi'", kazao je Bogdanović.

Ulaskom Rusa u "Energopetrol", ističu analitičari, jednim potezom bi se ostvarila dva važna razvojna cilja bosanskohercegovačke privrede - maksimalno iskoristili domaći resursi i nanio odlučujući udarac dugogodišnjoj dominaciji kompanije INA na naftnom tržištu BiH.

U banjalučkom društvu "Advantis", koje je nedavno objavilo analizu o ruskom pohodu na energetsko tržište jugoistočne Evrope, vjeruju da je ovo prilika koju Rusi neće olako ispustiti, ocjenjujući da bi kupovinom "Energopetrola" ostvarili višestruku korist.

"Time bi zavladali maloprodajnim tržištem naftnih derivata FBiH, gdje su već preuzeli lanac benzinskih pumpi 'Zovko', čime bi dodatno učvrstili poziciju najjačeg naftnog igrača u BiH i preuzeli ulogu dobavljača većine toplana u BiH. Gledajući iz ove perspektive, čini se da plan prema kojem bi ruske kompanije preuzele većinski udio na tržištu energenata u BiH ne počinje više sa 'šta ako', već 'kada'", istakao je Miloš Grujić, investicioni menadžer "Advantisa".

Izražavajući sumnju da MOL nije imao dovoljno sredstava da ispuni investicione obaveze u "Energopetrolu", Grujić smatra da je Uprava te mađarske kompanije svjesno prepustila bh. tržište konkurenciji u želji da sačuva pozicije na domaćem tržištu od napada ruskih i austrijskih kompanija.

On podsjeća da je ruska naftna grupacija "Surgutneftegaz" izrazila spremnost da se povuče iz vlasništva MOL-a u zamjenu za udio u kompaniji INA, u kojoj MOL ima 47 odsto vlasničkog udjela.

U "Optima grupi" ističu da im je onemogućeno plasirati naftne derivate u Hrvatsku identičnog kvaliteta koji se iz te susjedne države uvoze u BiH.

"Mi sada ne možemo izvoziti benzine iz Rafinerije Brod u Hrvatsku, jer još ne ispunjavaju propisane visoke standarde u pogledu sadržaja aromata. BiH, međutim, istovremeno dozvoljava uvoz derivata iz Hrvatske nižeg kvaliteta, zbog čega smo u neravnopravnoj poziciji na tržištu", ističe Slavko Šćepanović.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE