Elektroprivrede Republike Srpske 2008. ostvarila za 14 odsto veću proizvodnju u odnosu na 2007, a 2009. za još 11 odsto više u odnosu na 2008.
Generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) Branislava Milekić
rekla je da je ova kompanija za prvih šest mjeseci ove godine ostvarila proizvodnju 3.450,79 gigavata električne energije, što je za 13 odsto više u odnosu na 2008. godinu.
"Na slobodnom tržištu prodali smo 1.489 gigavata električne energije, što je za 42 odsto iznad godišnjeg plana i ostvarili smo po osnovu ove prodaje prihod od 95 miliona KM", rekla je Milekićeva za sutrašnje izdanje "Nezavisnih novina".
Ona je istakla da je ERS 2008. godine ostvarila za 14 odsto veću proizvodnju u odnosu na 2007., a 2009. za još 11 odsto više u odnosu na 2008. godinu.
"Ostvarena proizvodnja električne energije u 2009. predstavlja najveću proizvodnju od osnivanja ERS. Rudnik uglja Bogutovo Selo u Ugljeviku lani je ostvario po obimu drugu proizvodnju uglja u svojoj 110-godišnjoj proizvodnji", rekla je Milekićeva.
Ona je dodala da su za ERS najznačajniji projekti na Gornjoj Drini i to prije svega hidroelektrane Buk Bijela i Foča, jer su u te projekte uložili značajna sredstva.
"Za ove dvije hidroelektrane je urađeno idejno rješenje i prethodna studija opravdanosti", rekla je Milekićeva i dodala da je u toku procedura za izbor projektanta koji će raditi idejni projekat, čiji se završetak očekuje početkom 2011. godine, a do tada će biti završena i procedura odabira strateškog partnera.
Milekićeva je rekla da se Strategijom razvoja energetike RS predviđa da se u periodu do 2030. godine u elektroenergetski sektor investira oko osam milijardi, od čega do 2015. oko četiri milijarde.
"`Elektroprivreda` i RS nemaju dovoljna sredstva za realizaciju tih investicija, ali su ERS i njegova zavisna preduzeća spremni da uđu u investicije koje će djelimično finansirati iz akumulirane dobiti, a najvećim dijelom iz kredita. Preferiramo model strateškog partnerstva s iskusnim kompanijama u proizvodnji i distribuciji električne energije koje bi ostvarile veća direktna ulaganja i koje bi bile spremne na podjelu poslovnog rizika između domaćeg i stranog investitora", objasnila je Milekićeva.
Komentarišući posljedice odluke supervizora za Brčko Rafija Gregorijana u vezi sa snabdijevanjem ditrikta Brčko strujom, Milekićeva je rekla da su taklve odluke bile nepotrebne, jer je ERS bio spreman da nastavi sa snabdijevanjem električnom energijom Brčkog, kao što je to činio sve do sada.
"Slažemo se da Brčko distrikt treba da ima riješen status u elektroenergetskom sektoru, kao kvalifikovani kupac, odnosno da ima slobodan izbor svog snabdjevača električnom energijom. Izmjenama Zakona o električnoj energiji iz septembra 2009. stvorene su i zakonske pretpostavke da ERS dugoročno snabdijeva Brčko električnom energijom na način kako je to i do sada činila. Stoga, nije bilo potrebe da se ovo pitanje problematizuje i da usljed toga dođe do podizanja cijene električne energije u distriktu. ERS smatra da nije doprinio tome", poručila je Milekićeva.
Govoreći o arbitraži sa češkom kompanijom ČEZ, Milekićeva je rekla da se trenutno raspravljaju prigovori nadležnosti arbitraže u pogledu Vlade RS, kao tužene strane, jer Vlada nije potpisnik Sporazuma o provedbi, pa po tom osnovu ne može biti ni tužena strana.
"Dat je odgovor na zahtjev ČEZ-a da se pokrene arbitražni postupak i uložen je pomenuti prigovor nenadležnosti. Rano je govoriti o ishodu ovog arbitražnog postupka mada je ERS ubijeđen u povoljan ishod po nju. I pored toga ERS je uvijek spreman na mirno rješenje spora, ali samo ako se uvaže i njeni interesi i ako projekat ima povoljne ekonomske efekte za sve strane", rekla je Milekićeva.
(Srna/MONDO)