• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbiji izmakao ugovor od 833 miliona dolara?

"Njujork tajms" kritikuje ugovor o prodaji srpskog oružja Iraku.

 Srbiji izmakao ugovor od 833 miliona dolara? Izvor: MONDO

Nedavno je ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac javnosti predstavio upravo potpisan ugovor sa Iračkom vojskom vredan 235 miliona dolara kao posao veka za Srbiju i srpsku vojnu industriju.

Međutim, tom prilikom on javnosti nije saopštio da nam je zapravo izmakao "hiljadugodišnji" ugovor od 833 miliona dolara, jer su američki i pojedini irački zvaničnici srpsko-irački posao doveli u pitanje zbog netransparentnosti, o čemu piše "Njujork tajms".

Naime, pod udarom kritika, glavni irački pregovarač ministar odbrane Abdul Kadir smanjio je vrednost ugovora više nego trostruko.

Kako piše "Njujork Tajms" posao veka je vođen tajno, definitivno je sklopljen u septembru, ali uz zaobilaženje iračke antikorupcijske kontrole, bez znanja viših vojnih zvaničnika, a da pri tome ni komitet zadužen za ovakve poslove nije odobrio ugovor.

Dnevnik piše da su u pregovorima učestvovala 22 visoka oficira iračke vojske, na čelu sa Abdulom Kadirom i ministrom za planiranje Ali Gahil Babanom, a bez znanja američke vojske.

Oni koji su upućeni u pregovore ipak kažu da nije bilo konkretnih kriminalnih radnji, ali su upozorili da sa tako malo transparentnosti i nadzora, opremanje iračke vojske koja broji 170.000 ljudi, može postati ozbiljan problem, kao što se to već desilo 2004. i 2005 godine, kada je izbio skandal jer su irački fondovi "ojađeni" za 1,3 milijarde dolara.

Kada je ugovor sa Srbijom konačno obelodanjen, a njegov sadržaj izazvao ozbiljne kritike, jer je, kako tvrde u američkoj vojsci, "veći deo ugovorene opreme lošeg kvaliteta i neprilagođen ozbiljnim vojnim misijama", Kadir je morao da "popusti", iako je i dalje tvrdio da nije prekršena procedura i da je premijer Nuri Al Maliki o svemu bio obavešten.

Njegov kompromis se ogledao u tome što je, kako je rekao "zamrznuo"narudžbine oklopnih vozila i nekih letelica čime je saldo redukovan na 236 miliona dolara sa prvobitnih 833 miliona, te je ugovor konačno potpisan u martu, kada je za njega saznala i srpska javnost.

Da se irački i američki "dušebrižnici" nisu pobunili, budžet Srbije bi danas bio bogatiji za još 597 miliona dolara, jer bi Iračanima prodali veliki broj helikoptera, aviona, oklopnih vozila, minobaciča, mitraljeza, zaštitne opreme, vojnih uniformi i ostale opreme, od čega će put Bagdada krenuti ipak samo manji deo.

Sudeći po stavu direktora privatne kompanije "Mile Dragić", posla nisu "sasvim čista" ni u Srbiji. Naime, u ovoj kompaniji tvrde da se sa njima razgovaralo o proizvodnji balističke opreme za Irak, ali da im se posle uspešnih ispitivanja više niko nije javio iz Jugoimport SDPR-a, državne firme preko koje je sklopljen ugovor sa Irakom.

Direktori "Mile Dragić" kompanije kažu da će Srbija kupiti ovu opremu u inostranstvu i preprodati je Iračanima kao da je proizvedena u Srbiji.

(www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE