Dva reprezentativna sindikata protive se odluci države da proda većinski udio te kompanije od 51 odsto "u najnepovoljnijem trenutku svjetske krize".
Predstavnici Jedinstvenog sindikata Telekoma Srbija i Sindikata Telekoma Srbija ocijenili su na konferenciji za novinare da je cijena od 2,4 milijade evra, koliko je procijenjena vrijednost kompanije, izuzetno niska i da bi, ako se ostane pri odluci o prodaji, bolje vrijeme za to bila 2013. godina.
Tada bi, kako su naveli, Telekom bio kompanija koja je vratila sva dugovanja i imala 300 milona evra dobiti godišnje.
Predsjednik Jedinstvenog sindikata Telekoma Slavoljub Kandić smatra da se privatizacijom Telekoma neće dobiti kvalitetnija usluga za korisnike, što pokazuju iskustva privatizacije sličnih kompanija u okolnim zemljama, a cijene će biti veće od današnjih, pre svega cijena pretplate.
Kandić je kazao da godišnji investicioni ciklus u Telekomu iznosi 230 miliona evra, a da tenderska dokumentacija ne obavezuje budućeg vlasnika koliko mora da investira, navodeći da će i ako bude ulaganja, to biti samo u gradovima, ali ne i na seoskim i pograničnim područjima.
Predsjednik Sindikata Telekoma Srbija Miroslav Joksimović rekao je da se iz prihoda tog preduzeća godinama dopunjava Fond penzijsko-invalidskog osiguranja, a da je samo za posljednju pomoć penzionerima od 5.000 dinara isplaćeno ukupno četiri milijarde dinara, kao i da Telekom isplaćuje najmanje dvije trećine dividendi u Srbiji, pomaže sport i kulturu, što će prodajom biti zaustavljeno.
Predstavnici sindikata su naveli da uprkos tome što se protive prodaji, rade na socijalnom programu, kako bi bili spremni za svaku situaciju, ali još uvijek ne znaju kolike će biti otpremnine za radnike.
Predsjednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović istakao je da je prodaja Telekoma pokrenuta zbog praznog budžeta Srbije, kao i zbog izbora 2012. godine, da bi novcem od prodaje mogao da se napravi neki autoput ili most, kako bi se produžio mandat Vlade. On je istakao da je Konfederacija slobodnih sindikata protiv privatizacije u vrijeme krize, zbog kratkoročnih efekata.
Ministarstvo finansija Srbije objavilo je 20. oktobra tender za prodaju 51 odsto akcija Telekoma Srbije, čija je ukupna vrijednost procijenjena na 2,43 milijarde evra, a rok za prijavu zainteresovanih kupaca je 26. novembar.
(Beta/MONDO)