Brojna građevinska preduzeća u RS imaju velike probleme s održavanjem tekuće likvidnosti. Obim poslova pao za 50 odsto.
Zbog smanjenja investicija države u infrastrukturne i kapitalne objekte, a domaćih investitora u stanogradnju, pada zaposlenosti, zarade i potrošnje, te otežanog kreditiranja, brojna građevinska preduzeća u RS imaju velike probleme s održavanjem tekuće likvidnosti, a nerijetko su primorani da drastično smanje svoje poslovne aktivnosti.
Stanko Ivaštanin, sekretar Udruženja građevinarstva Privredne komore RS, kaže da je ova privredna grana godinama imala stalni rast vrijednosti obavljenih radova, koji je prekinut 2009. godine pod uticajem svjetske ekonomske krize.
"Trend stagnacije nastavljen je i u 2010. godini. Indeks vrijednosti izvršenih građevinskih radova prethodnih godina iznosio je 100, dok za period od prvog do sedmog mjeseca ove godine iznosi 74,3", rekao je Ivaštanin za "Fokus".
Usljed ekonomske krize, dodao je Ivaštanin, došlo je do pada zaposlenosti u ovoj oblasti.
"Taj pad je 2009. godine iznosio 4,6 odsto, a u prvih šest mjeseci 2010. godine 13,3 odsto. Broj zaposlenih u ovoj grani je oko 13.000, a izgledi za povećanje zaposlenosti su gotovo nikakvi. Naprotiv, u ovim uslovima treba očekivati dalji pad", kazao je Ivaštanin.
Prema njegovim riječima, do povećanja obima poslova u građevinarstvu može doći ukoliko dođe do značajnijeg rasta investicija.
"To se naročito odnosi na investicije u oblastima infrastrukture, energetike i stanogradnje", istakao je Ivaštanin.
U Granskom sindikatu građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti kažu da je obim građevinskih poslova u ovoj godini pao za 50 odsto u odnosu na prošlu, dok je broj radnika smanjen za 30 odsto.
Mile Ribić, predsjednik Sindikata građevinarstva, kaže da je situacija teška i sve više građevinskih preduzeća odlazi u stečaj.
"Primjer je preduzeće 'Mermer' iz Čelinca, koje je nakon štrajka radnika nedavno podnijelo zahtjev za stečaj, zatim preduzeće '25. novembar', takođe iz Čelinca, te Urbanistički zavod iz Banjaluke. U preduzeću 'Hidrogradnja' iz Istočnog Sarajeva nakon privatizacije postoje problemi, jer kupac nije ispoštovao svoje obaveze", naveo je Ribić.
On je dodao da se u nezavidnom položaju nalaze brojna druga građevinska preduzeća u kojima radnici nisu primili platu i po osam mjeseci.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, rekao je da se građevinaki sektor nalazi u teškoj situaciji, jer je stvorena nesigurnost za kupce gotovih nekretnina i nekretnina u fazi gradnje, zbog čega su značajano smanjene investicije u ovoj oblasti.
"Država treba da bude svjesna da bi građevinski sektor trebalo da bude pokretač ostalih privrednih grana. Samo jačanjem ovog sektora možemo prevazići krizu i dovesti do poboljšanja stanja u cjelokupnoj privredi, te otvaranja novih radnih mjesta", istakao je Milić.
(MONDO)