Osnivač Vikiliksa Džulijen Asanž izjavio je da "visokotehnološki kućni pritvor" neće spriječiti objavljivanje novih informacija na njegovom sajtu.
Asanž ujedno strahuje od optužnice SAD-a. "Tajms" se danas bavi pričom kakav je "dasa" Asanž.
"Sada kad se vraćam za kormilo, nastavićemo još brže da radimo", rekao je Asanž pošto je uz kauciju pušten iz pritvora u Londonu.
Kompjterskog stručnjaka švedske vlasti optužuju za silovanje, tačnije "nezaštićen seks sa jednom ženom i seksualni kontakt sa drugom u snu", prenio je Rojters.
Asanž tvrdi da je žrtva klevetničke kampanje.
"Ovo je bila veoma uspiešna i veoma pogrešna klevetnička kampanja", rekao je on po dolasku u kuću u Safolku, na istoku Engleske, u kojoj će provesti božićne i novogodišnje praznike.
"Dovoljno je vidjeti osmijeh na licu američkog sekretara za odbranu Roberta Gejtsa kada je čuo za moje hapšenje da bi se shvatila vrijednost protivnika ove organizacije", dodao je Asanž.
Američke vlasti su ozlojeđenje zbog objavljivanja oko 250.000 povjerljivih dokumenta Stejt dipartmenta na sajtu Vikiliksa.
Pored kaucije, osnivač Vikliksa je morao da se obaveže da će boraviti u kući bivšeg britanskog vojnog funkcionera Vona Smita u blizini Norviča, oko tri sata od Londona, u kojoj, prema riječima vlasnika, "internet veza nije dobra".
Asanž mora svakodnevno da se javlja policiji, da se pridržava policijskog časa i da nosi elektronsku pločicu.
On je danas izjavio i da strahuje da se Sjedinjene Američke Države spremaju da podignu optužnicu protiv njega.
Asanž je rekao novinarima da je suočen sa "nekom vrstom istrage tajne velike porote uperene protiv njega i njegove organizacije", i dodao da je njegova organizacija odlučna da se odupre svim napadima.
U intervjuu američkoj televiziji Ej-Bi-Si (ABC) Asanž je negirao da je američki vojni analitičar Bredli Mening snabdijevao njegovu organizaciju tajnim izvještajima.
On je objasnio da je kompjuterski sistem Vikiliks dizajniran na način da zadrži anonimnost izvora koji doturaju organizaciji osjetljiva dokumenta, uključujući i tajne depeše američkih ambasada koje su stvorile velike nevolje svetskim liderima.
Američki mediji su javili da bi američki istražitelji mogli da optuže Asanža za špijunažu i da traže njegovo izručenje u SAD ukoliko bi dokazali da je pomagao Bredli Meningu u sakupljanju materijala.
Britanski sudija pustio je juče uz kauciju Ašanža pod uslovom da boravi na imanju na istoku Engleske i da se javlja policiji svaki dan.
Kakav je "dasa" osnivač Vilikisa
Džulijen Asanž je čovek nemirnog duha i izraženog ega, a studentkinje novinarstva ga opisuju kao "seksi i samouvjerenog", piše londonski "Tajms".
List objavljuje Asanžov portret, navodeći da ga je nekoliko studentkinja novinarstava koje su svojevremeno volontirale kod njega opisalo kao "seksi i samouvjerenog" i napominje da je osnivač Vikiliksa sa jednom od njih bio u toliko prisnim odnosima da mu je "organizovala spisak dnevnih obaveza i prala čarape".
"Tajms" opisuje Asanža kao čovjeka nemirnog duha i izraženog ega, nomadskog stila života, koji teži ekscentričnosti i kojem, izgleda, ne ide od ruke timski rad, pa ga je tako jedan njegov bivši kolega iz Vikiliksa opisao kao diktatora, prenosi Bi-Bi-Si.
U redakcijskom komentaru londonski dnevnik se osvrće i na činjenicu da je Asanžov pravni tim zatražio od sudije da ne otkriva adresu na kojoj će se njihov klijent nalaziti po puštanju iz pritvora u Londonu.
To, po "Tajmsu", diokazuje da Asanž, zapravo, "ne vjeruje u princip da svaki podatak treba da bude dostupan svakome".
(Tanjug/MONDO)