"Banka Amerike" saopštila je danas odluku da ne prima nikakve uplate za vebsajt "Vikiliks".
Ta banka, sa sjedištem u Šarlotu, u Severnoj Karolini, navela je u saopštenju da više neće obaviti nikakvu transakciju za koju vjeruje da je namijenjena tom vebsajtu.
"Ta odluka je zasnovana na našem razumnom uvjerenju da bi 'Vikiliks' mogao biti umiješan u aktivnosti koje su, između ostalog, u neskladu sa našom internom politikom platnog prometa", navode u banci.
"Vikiliks", koji je u julu objavio niz povjerljivih dokumenata o Avganistanu, u oktobru o Iraku, a u novembru počeo da objavljuje 250.000 tajnih depeša Stejt departmenta, najavio je da će se sljedeći dokumenti koje bude pružio na uvid javnosti odnositi na - banke.
Osnivač "Vikiliksa" Džulijan Asanž je svojevremeno izjavio da ima gomilu dokumenata “Banke Amerike”.
"Vikiliks" je svoje sljedbenike pozvao da prekinu poslovanje sa tom bankom.
"Pozivamo sve ljude koji vole slobodu da zatvore račune" u toj banci, navodi se u poruci "Vikiliksa" objavljenoj na "Tviteru".
Vikiliks: Dik Marti stvorio antimeričko raspoloženje u SE
Generalni konzul Sjedinjenih Američkih Država u Strazburu Vinsent Karver kritikovao je Savjet Evrope (SE) zbog njegovog protivljenja izručivanju osumnjičenih za terorizam u SAD i istraga o tajnim američkim zatvorima u Evropi, koje je predvodio član švajcarske delegacije u parlamentarnoj skupštini SE Dik Marti, piše britanski list "Gardijan".
"Njegov rad stvorio je brojne kontroverze i antiameričko raspoloženje u Savjetu Evrope", kaže se u povjerljivoj depeši koju je Karver uputio iz Strazbura u Vašington 10. marta prošle godine, a do koje je došao vebsajt "Vikiliks".
"Nešto kasnije generalni sekretar SE Teri Dejvis i komesar SE za ljudska prava (Tomas) Hamarberg pozvali su članice Savjeta Evrope da rade sa SAD i razmotre prihvatanje zatvorenika iz Gvantanama kako bi pomogli SAD da zatvore pritvorsku jedinicu", kaže su u depeši.
Karver je u prošlogodišnjoj depeši napisao i da "Savjet Evrope želi da predstavi sebe kao bastion demokratije, promotera ljudskih prava i posljednju nadu za odbranu vladavine prava u Evropi i izvan nje".
"(Ali) to je organizacija koja ima kompleks inferiornosti i, istovremeno, preambicioznu agendu", napisao je on.
Martijevi izveštaji o tajnim američkim zatvorima usvojeni su u Savjetu Evrope 2006. i 2007. godine.
U depeši su upućene kritike i uvrede na račun nekadašnjeg generalnog sekretara Saveta Evrope Terija Dejvisa, koji je oštro kritikovao američke zvaničnike zbog tajnih pritvaranja ljudi.
Takođe su kritikovani i standardi Evropskog suda za ljudska prava, koji, kako je navedeno u depeši, "blokiraju izručivanje zatvorenika u zemlje koje nisu članice Savjeta Evrope, ukoliko smatraju da bi tamo mogli da budu osuđeni na smrtnu kaznu ili mučeni".
Švajcarski senator Marti, koji je bio na čelu tima koji je 2005. započeo istragu o tajnim američkim zatvorima u Evropi, označio je u nedavnom izveštaju aktuelnog kosovskog premijera Hašima Tačija kao vođu grupe koja se bavila trgovinom ljudskim organima na Kosovu i Metohiji.
(Tanjug/MONDO)