• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Južnoamerikanci ne žele jaku valutu

Brazilski ministar finansija Gvido Mantega, otac termina "valutni rat", upozorava da je svijet na pragu drugog, trgovinskog rata.

 Južnoamerikanci ne žele jaku valutu Izvor: MONDO

Prošle nedjelje nekoliko zemalja Latinske Amerike preduzelo je mjere na slabljenju nacionalnih valuta, kako bi parirale finansijskim manipulacijama državnim trgovinskim bilansima iz SAD.

Kako je za "Fajnenšl Tajms" izjavio Mantega, Brazil priprema nove mjere kako bi spriječio dalje jačanje reala. Sem toga, najavio je on, zemlja namjerava da pokrene pitanje o manipulacijama deviznim kursevima u okviru Svjetske trgovinske organizacije (STO) i drugim globalnim institucijama, ističući da najveće zloupotrebe na tom polju čine SAD i Kina.

"To je valutni rat koji prerasta u trgovinski", upozorio je Mantega u svom prvom ekskluzivnom intervjuu, nakon što je na dužnost stupila nova predsjednica Brazila Dilma Rusef.

Mantega, koji je na poziciji ministra finansija od 2006. godine, u septembru prošle godine je formulisao termin "valutni rat". Tada je Brazil preduzeo niz mjera kako bi ograničio priliv špekulativnog kapitala, koji je isprovocirao rast kursa reala u odnosu na dolar za 39 odsto, u posljednje dvije godine.

Brazilski ministar finansija je izjavio da će se pitanje o valutnim manipulacijama pokrenuti i na samitu dvadeset najrazvijenijih zemalja svijeta (G-20) ove godine, a sem toga predložiće STO da izjednači manipulacije kursevima valuta sa prikrivenim izvoznim subvencijama. On je, međutim, izrazio sumnju da će predlog biti lako prihvaćen s obzirom da Kina ima pravo veta.

Mantega je podsjetio da je spoljnotrgovinski bilans Brazila u transakcijama sa SAD, čiji je suficit nekad dostizao 15 milijardi dolara, postao deficitaran od momenta kada je američka vlada odlučila da podstiče ekonomiju pružanjem neograničene likvidnosti. Sadašnji spoljnotrgovinski deficit Brazila u transakcijama sa SAD iznosi oko šest milijardi dolara.

Izjava prvog čovjeka brazilskog ministarstva finansija uslijedila je poslije serije intervencija na deviznom tržištu zemalja južne Amerike.

Centralna banka samog Brazila je tako objavila da će sprječavati otvaranje kratkih pozicija u dolarima prema realu, kako bi obuzdala špekulativne transakcije, koje posljednjih mjeseci podižu vrijednost nacionalne valute. Od maja 2010. godine real je u odnosu na dolar ojačao za 13 procenata.

Eksperti ukazuju da će primjer Brazila, najvjerovatnije slijediti i druge zemlje u razvoju. Borbu sa slabljenjem američkog dolara već su aktivirale zemlje, kao što su Čile i Peru.

Centralna banka Čilea, tradicionalno na poziciji nemješanja u formiranje kursa, objavila je da će ove godine potrošiti do 12 milijardi dolara, kako bi spriječila jačanje pezosa i pomogla izvoznicima jedne od najotvorenijih zemalje Latinske Amerike. Intervencija u visini šest odsto bruto domaćeg proizvoda, biće najveća u istoriji Čiilea i tek četvrta od 1999. godine.

Centralna banka Perua je u januaru neočekivano povisila kamatne stope i objavila povećanje obaveznih rezervi za banke sa stranim podružnicama.

Na taj način, ukazuje "Fajnenšl Tajms", Meksiko ostaje jedina krupna latinoamerička ekonomija, koja ne pokušava da oslabi svoju valutu intervencijama, ili kontrolom priliva kapitala.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE