• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Ko ne želi Bugare i Rumune?

Razmatranje perspektive pridruživanja Bugarske i Rumunije šengenskoj zoni može da isprovocira novi skandal u redovima EU.

 EU: Ko ne želi Bugare i Rumune? Izvor: MONDO

Ministar inostranih poslova Rumunije Teodor Bakonski optužio je Vladu Holandije, koja o ovom pitanju ima negativan stav, da je postala talac antievropske politike jedne ekstremističke stranke.

Njegov bugarski kolega Nikolaj Mladenov čak je priprijetio da će Bugarska revidirati svoj stav u pogledu podrške reformi šengenskog zakonodavstva ukoliko u srijedu, 22. septembra, ne bude donesena "razumna odluka".

Rumunski šef diplomatije posebno se "obrušio" na holandsku Stranku slobode, čuvenu po svojim antimigracionim parolama. On je naglasio da su Njemačka i Francuska ranije obećale Bugarima u Rumunima bezvizni prostor, ali da zatim nisu bile u stanju da ubijede vladu Holandije.

Ipak, problem izgleda mnogo veći i mnogi smatraju da je za to teško okriviti Stranku slobode i njenog harizmatičnog lidera Gerta Vildersa. Na kraju krajeva, njegovi birači i istomišljenici zabrinuti su ne za obećanja data Sofiji u Bukureštu, već za sopstvenu budućnost.

Bezvizni prostor postao je pogodan istrument zahvaljujući kome su EU "preplavile" stotine hiljada iseljenika sa Balkana, iz sjeverne Afrike, sa Bliskog istoka - ne uvijek sa najboljim namjerama.

Tako da unutrašnje zidove u EU podiže objektivna logika razvoja situacije koja nedvosmisleno svjedoči o pretjeranom forsiranju procesa evrointegracije i o njegovim najambicioznijim valutnim i bezviznim formama.

Osim toga, u EU se pojavio još jedan aktuelni problem u vezi sa nedostatkom činovnika koji mogu da rade u kriznim uslovima, ističe za "Glas Rusije" ekspert u oblasti uporedne politikologije MGIMO MIP RF Jelena Ponomarjova.

"EU i Evropska komisija imaju kadrovski kolaps. Rukovodstvo EU nije u stanju da predloži nikakve konkretne korake, koji bi realno diprinijeli prevladavanju aktuelnih finansijsko-ekonomskih i političkih teškoća. Uz to, vlade zemalja članica EU primorane su da uzimaju u ozbir raspoloženja sopstvenih birača i da djeluju ne samo u kategorijama jedinstvene Evrope, već često protiv - u čisto protekcionističkom duhu" - objšnjava ona.

Prema informacijama koje su "procurile" iz štaba EU, ministri unutrašnjih poslova razmotriće 22. septembra takozvani dvostepeni plan za rješavanje problema stupanja Bugarske i Rumunije u šengensku zonu.

Riječ je o tome da se privremeno otvori vazdušno i pomorsko prostranstvo EU za Bugare i Rumune. Što se tiče otvaranja kopnenih granica, povratak ovom pitanju predlaže se tek za 2012. godinu.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE