• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Nebeska palata" lansirana u orbitu

Kina lansirala u kosmos svemirski modul "Nebeska palata", Tijangog1, i tako počela program za osnivanje kineske orbitalne stanice sa ljudskom posadom.

 "Nebeska palata" lansirana u orbitu Izvor: MONDO

"Nebeska palata", težine 8,5 tona, lansirana je iz baze Đićan, u pustinji Gobi, na sjeverozapadu Kine. Modul je vrlo mali i ima samo dvije komore, jednu za eksperimente i drugu za tehničke resurse.

Cilj je da se u ovoj mini svemirskoj laboratoriji sprovode naučni ogledi i da se isprobaju tehnologije za približavanje i pristajanje letilica.

"Tijangog 1" treba da se spoji sa letilicom "Šenzu osam" koja će biti lansirana u novembru. Ona će biti bez posade za prvi svemirski susret, a zatim će jedna za drugom biti poslate još dve letilice, bar sa jednim astronautom.

Veliki test za kineski svemirski program ipak će tek uslijediti, kada osam tona teška letelica bude trebalo da izvodi manevre spajanja letjelica u orbiti.

"Istraživanja svemira ovim modulom obezbijediće Kinezima neophodno iskustvo za izgradnju prve kosmičke stanice sa ljudskom posadom, što je planirano oko 2020. godine", rekao je portparol misije Vu Ping.

Peking je još daleko od toga da uhvati priključak u kosmičkoj trci sa supersilama. Iako je Amerika obustavila svoj svemirski program, ona sa Rusijom i drugim zemljama zajednički vodi Međunarodnu kosmičku stanicu, u čijem radu Kina ne učestvuje.

SAD, međutim, neće testirati novu raketu za slanje ljudi u kosmos do 2017. godine, a Rusija je saopštila da misije sa ljudskim posadama nisu više prioritet u njenom kosmičkom programu.

"Nebeska palata“ će provesti dvije godine u svemiru, gdje će je posećivati i astronauti.

"Posmatranjem Zemlje iz svemira, možemo naučiti više o promjeni klime, ali pre svega možemo u bestežinskom stanju izvoditi eksperimente korisne za ljude, na primjer testirati nove materijale. Primjene u nauci su višestruke“, kaže profesor Đao Veksin sa Pekinškog univerziteta.

Letjelica je lansirana nekoliko dana uoči sutrašnjeg kineskog nacionalnog praznika.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE