• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zahtjevi za istragu smrti Gadafija

Pored Rusije, istragu o smrti bivšeg libijskog diktatora Muamera el Gadafija traže i njegova žena, UN i Amnesti internešnel.

 Zahtjevi za istragu smrti Gadafija Izvor: MONDO

Kancelarija za ljudska prava Ujedinjenih nacija je u petak pozvala na sveobuhvatnu istragu o okolnostima Gadafijeve smrti, izrazivši bojazan da je pogubljen nakon zarobljavanja.

Različiti snimci sa mobilnih telefona pokazuju ranjenog i krvlju oblivenog Gadafija, koji je živ, a potom njegovo mrtvo tijelo u metežu libijskih pobunjenika.

"Postoje brojne nedoumice šta se zaista dogodilo. Postoji četiri ili pet različitih verzija kako je umro", rekao je portparol komesara Rupert Kolvil u intervjuu Reutersu.

Kolvil je rekao da je, ako se uzmu u obzir dva snimka, situacija uznemiravajuća, jer se na jednom vidi da je osoba uhvaćena živa, dok je na sljedećem snimku, ta ista osoba mrtva.

"Nismo u poziciji da kažemo šta se stvarno desilo, ali smatramo da je veoma važno da se sitacija razjasni, da se povede ozbiljna istraga o tome šta se dogodilo i šta je prouzrokovalo njegovu smrt", rekao je Kolvil.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je danas da Gadafi kao zarobljenik nije smio da bude ubijen.

On se založio za međunarodnu istragu okolnosti Gadafijeve pogibije i pravno ocjenjivanje postupanja NATO-a prije pogibije.

"Po međunarodnom pravu, tokom oružanih konflikta, a upravo oružani konflikt je vođen i još traje u Libiji - važe međunarodni humanitarni propisi. Ti propisi su određeni Ženevskim konvencijama, krajem 1940-ih", rekao je Lavrov dodajući da je po tim konvencijama jasno rečeno da kada bude zarobljen učesnik oružanog konflikta, prema njemu treba primijeniti posebne procedure, uključujući pružanje ljekarske pomoći ukoliko je ranjen.

U razgovoru sa slušaocima programa ruskih radio-stanica, koji je prenio Itar-Tass, Lavrov je istakao da Gadafi, kao ranjenik, nije smio biti ubijen.

Prema riječima ruskog ministra, sudeći po snimcima, Gadafi je, kad je zarobljen, bio ranjen a zatim ubijen.

Lavrov je, pritom, izrazio uvjerenje da napad aviona NATO-a na konvoj Gadafijevih vozila u bjekstvu nije imao nikakve veze sa osiguranjem zone zabrane leta iznad Libije, što je bilo odobreno mandatom u Savjetu bezbjednosti UN.

Šef ruske diplomatije je, pritom, dodao da je Gadafi odavno izgubio legitimitet, i da je od početka mirnih demonstracija u Libiji protiv njihovih učesnika primijenjena gruba vojna sila i avijacija.

Ipak, činjenice o pogibiji Gadafija za sada ne mogu da imaju nedvosmislenu ocjenu, rekao je Lavrov.

Udovica svrgnutog libijskog lidera pozvala je UN da istraže okolnosti smrti njenog supruga, prenijela je danas televizija Arai.

"Pozivamo UN da istraže okolnosti smrti mudžahida Moamera Gadafija", rekla je Safija Gadafi, čiju izjavu prenosi televizija bliska bivšem režimu i čije je sjedište u Siriji.

"Ponosna sam na hrabrost mog supruga borca i mojih sinova koji su se šest mjeseci suočavali s agresijom 40 zemalja i njihovih agenata i koji će dobiti mjesto među mučenicima", rekla je Safija Gadafi.

Istragu traži i međunarodna organizacija Amnesti internešnel (AI).

"Ako je pukovnik Gadafi ubijen pošto je uhapšen, to bi predstavljalo ratni zločin, a odgovorni bi morali da budu izvedeni pred lice pravde", izjavio je direktor AI, Klaudio Kordone.

"Istraga o tome da li je njegova smrt bila ratni zločin mogla bi da bude veoma nepopularna. Ipak, Nacionalni prelazni savjet mora da ima iste standarde za sve i da svima omogući pravdu, kao i onima koji su tu pravdu uskraćivali drugima", rekao je Kordone.

Prema ocjeni AI, da je Gadafi izveden pred sud, to bi bilo sprovođenje pravde koje bi njegovim brojnim žrtvama pružilo odgovore na pitanje zbog čega su bili progonjeni, kao i mogućnost da dobiju neku vrstu odštete.

Grupa sa sjedištem u Londonu naglasila je da, ako NPS nije sposoban da garantuje nezavisnu i nepristrasnu istragu, onda ona mora biti povjerena nekom tijelu poput Međunarodnog krivičnog suda ili Suda UN za ljudska prava.

AI je ponovo pozvala sve strane u Libiji da poštuju međunarodno humanitarno pravo i zatražila je od NPS da zaštiti zarobljene Gadafijeve pristalice od osvetničkih napada.

Oglasio se i dobitnik Nobelove nagrade za mir Dezmond Tutu, koji je izrazio žaljenje zbog okolnosti smrti Gadafija, ocijenivši da su one u suprotnosti sa kulturom ljudskih prava kojoj bi Libija trebalo da se okrene.

"Pravda gomile i nasilje uvijek su za žaljenje. Način na koji je bivši diktator Moamer Gadafi ubijen u suprotnosti je s plemenitim poduhvatom uvođenja kulture ljudskih prava i demokratije u Libiji", naveo je u saopštenju bivši južnoafrički anglikanski nadbiskup.

"Američka državna sekretarka Hilari Clinton ne može da bude ponosna zbog toga što je pozvala da on bude ubijen", naveo je bivši junak borbe protiv aparthejda u Južnoj Africi koji je 1984. dobio Nobelovu nagradu za mir.

Hilari Clinton nije direktno pozvala na ubistvo Gadafija, ali je 13. jula izjavila da su "njegovi dani odbrojani", a nedavno je u Tripoliju rekla da on mora biti "uhvaćen ili ubijen".

"Libijski narod mogao je da demonstrira vrijednosti drugačije od vrlina svog bivšeg tlačitelja", zaključio je Dezmond Tutu.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE