• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naoružani čuvari motre na spomenik Staljinu

Oko 1.000 ljudi prisustvovalo je u ponedjeljak svečanom otvaranju spomenika Josipu Visarionoviču Staljinu u gradu Zaporožje na jugoistoku Ukrajine.

 Naoružani čuvari motre na spomenik Staljinu Izvor: MONDO

Kip se nalazi ispred sjedišta mjesnog ogranka Komunističke partije, a skup je organizovan na 94. godišnjicu boljševičke revolucije.

Prije godinu dana, sličan kip uništen je eksplozivom, stoga je najavljeno da će "novog Staljina" čuvati naoružani čuvari.

Ukrajinci smatraju Staljina odgovornim za veliku glad 1932.-1933. godine nazvanu "holodomor", kad je umrlo više milona ljudi.

Sovjetski diktator gruzinskog porijekla Josif Visarionovič Džugašvili Staljin je metodama političke strahovlade i neograničenom ličnom vlašću upravljao SSSR-om 29 godina.

Kao učenik bogoslovije pristupio je socijaldemokratskim kružocima, potom boljševicima.U partijski Politbiro i Vojno-revolucionarni komitet ušao je u oktobru 1917, a od aprila 1922. do smrti u martu 1953. bio je generalni sekretar partije.

Poslije smrti Lenjina u januaru 1924. vješto je koristio borbe u partijskom vrhu i jednog po jednog fizički je - uglavnom poslije montiranih političkih procesa - eliminisao sve koji bi mogli da mu ugroze vlast. Vremenom je to postao razradjen sistem terora sa ogromnom mrežom zatvora i koncentracionih logora u koje su slati milioni ljudi. Izgradio je kult svoje ličnosti u SSSR-u, što je postepeno zahvatilo gotovo sve komunističke partije u svijetu.

Čistke je započeo 1934. i likvidao je praktično sve stare boljševike, partijske, državne i armijske rukovodioce, mnoge rukovodioce Kominterne i čitava rukovodstva stranih komunističkih partija, uključujući jugoslovensko. U otadžbinskom ratu protiv Njemačke i njenih saveznika od 1941. do 1945. bio je vrhovni komandant oružanih snaga, učestvovao je na medjunarodnim konferencijama u Teheranu, Jalti i u Potsdamu, prihvatio je podjelu interesnih sfera poslije Drugog svjetskog rata u Evropi i Aziji.

Stvorio je 1947. Informacioni biro komunističkih partija, pomoću kojeg je nastojao da obezbijedi uticaj u komunističkom svijetu poslije raspuštanja Kominterne i 1948. pokušao je da se obračuna s jugoslovenskim rukovodstvom. Doprinio je zaoštravanju medjunarodnih odnosa u vrijeme hladnog rata i okrnjio je ogroman ugled SSSR stečen odlučujućom ulogom u slamanju fašizma u Drugom svjetskom ratu.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE