• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Borba za arktičke resurse: Detalji o bogatim, ali uglavnom neiskorištenim sirovinama Grenlanda

Autor Dušan Volaš

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp je nedavno ponovio svoje interesovanje za preuzimanje kontrole nad Grenlandom, poluautonomnom teritorijom Danske, koja bi mogla biti korisna za SAD zbog svog strateškog položaja i bogatih mineralnih resursa.

 Borba za arktičke resurse: Detalji o bogatim, ali uglavnom neiskorištenim sirovinama Grenlanda Izvor: Steve Allen / Panthermedia / Profimedia

Njegovi saveznici u Predstavničkom domu SAD pokušavaju da izgrade podršku za prijedlog zakona kojim bi se odobrili pregovori o kupovini ostrva, dok je premijer Grenlanda Mute Egede izjavio da je zemlja spremna da započne dijalog pod sopstvenim uslovima.

Istraživanje iz 2023. godine pokazalo je da je na Grenlandu pronađeno 25 od 34 minerala koje Evropska komisija smatra "kritičnim sirovinama", prenosi Rojters.

Eksploatacija nafte i prirodnog gasa na Grenlandu je zabranjena iz ekoloških razloga, a razvoj njegovog rudarskog sektora je zakočen birokratijom i protivljenjem autohtonog stanovništva.

U nastavku se nalaze detalji o glavnim mineralnim nalazištima Grenlanda, na osnovu podataka Uprave za mineralne resurse Grenlanda:

Glavna mineralna nalazišta Grenlanda

Tri najveća nalazišta retkih zemalja na Grenlandu se nalaze u južnoj provinciji Gardar.

Kompanije koje žele da razviju rudnike rijetkih nalazišta su:

- Critical Metals Corp (CRML.O) koja je kupila nalazište Tanbreez.
- Energy Transition Minerals, čiji je projekat Kuannersuit zbog pravnih sporova u zastoju.
- Neo Performance Materials (NEO.TO).

Elementi rijetkih nalazišta su ključni za trajne magnete koji se koriste u električnim vozilima i vjetrenjačama.

GRAFIT

Pojave grafita i grafitnog škriljca su zabilježene na mnogim lokacijama na ostrvu. GreenRoc (GROC.L) je podnio zahtjev za licencu za eksploataciju kako bi se razvio projekat grafita Amitsoq. Prirodni grafit se uglavnom koristi u baterijama za električna vozila i proizvodnji čelika.

BAKAR

Prema Rudarskom institutu Grenlanda, većina nalazišta bakra je bila ispitana samo ograničenim istraživanjima. Posebno zanimljive su nedovoljno ispitane oblasti na sjeveroistoku i centralno-istoku ostrva. Londonska kompanija 80 Mile (80M.L) nastoji da razvije nalazište Disko-Nuussuaq, koje sadrži bakar, nikl, platinu i kobalt.

NIKL

Tragovi nikla su brojni prema Rudarskom institutu. Krajem 2019. godine, velikoj rudarskoj kompaniji Anglo American (AAL.L) je dodijeljena petogodišnja licenca za istraživanje na zapadnom Grenlandu, gdje se, između ostalog, traže i nalazišta nikla.

CINK

Cink se najviše nalazi na sjeveru u geološkoj formaciji koja se proteže preko 2.500 kilometara. Kompanije su pokušale da razviju projekat cinka i olova Citronen Fjord, koji je bio proglašen za jedno od najvećih nerazvijenih nalazišta cinka na svetu.

ZLATO

Najperspektivnije zone za zlato su oko fjorda Sermiligaarsuk na jugu zemlje. Prošle godine je kompanija Amaroq Minerals (AMRQ.V) pokrenula zlatnu rudniku u Mt Nalunaq u opštini Kujalleq.

DIJAMANTI

Iako se većina malih dijamanata i najveći kamenje nalaze na zapadu ostrva, njihovo prisustvo u drugim regionima takođe može biti značajno.

GVOZDENA RUDA

Nalazišta se nalaze u Isui na južnom zapadu Grenlanda, u Itilliarsuku na centralnom zapadu Grenlanda i na sjeverozapadnom Grenlandu duž Lauge Koch Kyst.

TITAN-VANADIJUM

Poznata nalazišta titana i vanadije se nalaze na jugozapadu, istoku i jugu. Titan se koristi za komercijalne, medicinske i industrijske svrhe, dok se vanadij uglavnom koristi za proizvodnju specijalnih legura čelika. Najvažnije industrijsko jedinjenje vanadijuma, vanadijum-pentoksid, koristi se kao katalizator za proizvodnju sumporne kiseline.

VOLFRAM

Volfram se koristi u nekoliko industrijskih aplikacija i najčešće se nalazi u centralno-istočnom i sjeveroistočnom delu zemlje, sa procijenjenim nalazištima na jugu i zapadu.

URANIUM

Lijeva politička partija Inuit Ataqatigiit je 2021. godine zabranila rudarenje uranijuma, što je efektivno zaustavilo razvoj projekta rijetkih zemalja Kuannersuit, koji kao nusproizvod ima i uranijum.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE