Izrael će 30. januara osloboditi 110 palestinskih zatvorenika u sklopu sporazuma sa Hamasom, saopštila je Palestinska informativna kancelarija za pitanja zatvorenika.
![profimedia-0955518804.jpg profimedia-0955518804.jpg](https://static.mondo.ba/Picture/786709/jpeg/Gaza.jpeg?ts=2025-01-20T12:05:42)
U saopštenju se navodi da će na slobodu biti pušteno 30 maloljetnika, 32 osobe osuđene na doživotni zatvor i 48 zatvorenika na dužem izdržavanju kazne.
Hamas je ranije objavio da će 30. januara osloboditi izraelskog državljanina Arbela Jehuda, pripadnika Izraelskih odbrambenih snaga Agama Bergera i Gadija Mozesa (80), koji su svi trenutno taoci u Gazi.
Katarski premijer i ministar spoljnih poslova Mohamed bin Abdulrahman El Tani saopštio je 15. januara da su Egipat, Katar i SAD posredovali u dogovoru između Izraela i Hamasa o prekidu vatre u Pojasu Gaze i oslobađanju talaca iz enklave.
Tokom 42 dana prve faze sporazuma, Hamas će osloboditi 33 taoca u zamjenu za palestinske zatvorenike iz izraelskih zatvora. Sporazum je stupio na snagu 19. januara.
(Srna)