• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Veliko arheološko otkriće: Pronađena grobnica faraona Tutmosa II (FOTO)

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Arheolozi su pronašli grobnicu faraona Turmosa Drugog tokom iskopavanja zapadno od Luksora u Egiptu, saopšteno je iz egipatskog Ministarstva za turizam i antikvitete.

 faraon.jpg Izvor: Nacionalni muzej egipatske civilizacije

U saopštenju se navodi da se radi o prvoj kraljevskoj grobnici u Egiptu pronađenoj nakon 1922. godine.

"Zajednička egipatsko-britanska arheološka misija pronašla je grobnicu Tutmosa Drugog. To je posljednja izgubljena grobnica kraljeva 18. dinastije u Egiptu", ističe se u saopštenju.

Prema navodima Ministarstva, grobnica je pronađena tokom iskopavanja na lokaciji zapadno od Doline kraljeva.

"Pronađeni su dokazi koji jasno pokazuju da grobnica pripada faraonu Tutmosu Drugom", dodaje se u saoštenju.

Generalni sekretar Vrhovnog savjeta za antikvitete Muhamed Ismail Halid izjavio je da su u grobnici pronađeni gipsani bokali sa napisanim imenima Tutmosa Drugog i njegove supruge kraljice Hatepšut.

Arheolozi kažu da je grobnica u lošem stanju zbog poplave koja se dogodila nedugo nakon smrti faraona.

Tutmos Drugi bio je jedan od faraona Novog kraljevstva i vjeruje se da je vladao oko 13 godina. Nakon njegove smrti u 31. godini, vlast se prenijela na njegovu suprugu i polusestru Hatepšut.

Mumija Tutmosa Drugog pronađena je 1881. godine i nalazi se u Nacionalnom muzeju egipatske civilizacije u Kairu.

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE