Otkriveni detalji sporazuma postignutog u Londonu.

Velika Britanija, Francuska i druge zemlje sarađivaće s Ukrajinom na planu za okončanje sukoba s Rusijom, izjavio je britanski premijer Kir Starmer nakon samita evropskih lidera u Londonu.
Starmer je predstavio novi sporazum o pomoći Ukrajini, kojim joj se omogućava da iskoristi 1,6 milijardi funti (2 milijarde dolara) iz britanskog izvoznog finansiranja za kupovinu više od 5.000 naprednih raketa za protivvazdušnu odbranu. Ove rakete će se proizvoditi u Belfastu, u Irskoj, rekao je Starmer.
Naglasio je da će ova pomoć biti "od ključnog značaja" za zaštitu kritične infrastrukture.
Takođe je istakao da su se lideri saglasili da nastave ekonomski pritisak na Rusiju i osiguraju neprekidno snabdijevanje Ukrajine vojnom pomoći.
"Svaki trajan mir mora garantovati suverenitet i bezbjednost Ukrajine, a Ukrajina mora da bude za pregovaračkim stolom", rekao je Starmer.
Dodao je da će zemlje formirati "koaliciju voljnih" kako bi obezbijedile sprovođenje mirovnog sporazuma u Ukrajini i garantovale stabilnost, uz britansku podršku kroz "prisustvo vojske na terenu i aviona u vazduhu".
"Evropa mora da preuzme najveći teret", naglasio je Starmer, dodajući da je za to neophodna snažna podrška Sjedinjenih Američkih Država.
"Naš prioritet je da Ukrajini obezbijedimo što jaču poziciju sada, kako bi mogla da pregovara iz pozicije snage."
Starmer je takođe istakao da će Rusija morati biti dio bilo kakvog budućeg mirovnog sporazuma, ali je naglasio da Moskva neće moći da nameće uslove "bilo kakvih bezbjednosnih garancija".
"Na kraju, dogovor će, naravno, morati da uključi Rusiju, ali ne možemo mu pristupiti s pretpostavkom da će Rusija unaprijed diktirati uslove prije nego što uopšte dođemo do sporazuma", zaključio je Starmer.
Podsjetimo, danas je održan samit lidera u Londonu na kom su postignuti dogovori u vezi sa jačanjem bezbjednosti Ukrajine i Evrope.
(MONDO)