• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ima gore i od ACTA! Zove se CISPA

Kada je internet zajednica pomislila da od ACTA nema gore, američki kongresmeni su došli na korak do usvajanja rigoroznog zakona nazvanog CISPA.

 Ima gore i od ACTA! Zove se CISPA Izvor: MONDO

Ovim zakonom će bilo kakvo poimanje privatnosti na internetu biti praktično ukinuto, a svaki vaš korak moći će da prati "veliki brat" (ali i njegova šira familija).

Američkim Kongresom kruži predlog zakona HR 3523, koji je nazvan i CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act), koji je mnogo gori i opasniji od već osporavanih SOPE, PIPE i ACTA.

To je zakon koji bi trebalo da obezbijedi "sajber bezbjednost",a koji će, ako bude odobren, vlastima omogućiti apsolutan uvid u svu komunikaciju na internetu.

Internet provajderi i kompanije će morati da vladinim agencijama dostavljaju i sve tražene podatke o korisnicima čim one to zatraže, a sve pod izgovorom borbe protiv sajber terorizma.

Nejasan tekst predloga zakona ostavlja veliki prostor za tumačenje određenih stavki, zbog čega će svaka komunikacija unaprijed moći da bude okarakterisana kao potencijalna prijetnja.

CISPA trenutno ne navodi koje će sve agencije imati pravo da traže te podatke, ali je jasno da će primarni recipijenti biti Nacionalna bezbjednosna agencija i DOD Cybercommand.

U predlogu zakona stoji i da će se podaci koristiti u svrhu sajber bezbjednosti, "ali i druge svrhe po potrebi".

Pritom, ne predviđa se postojanje nikakave kontrole nad tim ko će sve u tom procesu imati uvid u informacije, kako će se koristiti i kako će se spriječiti zloupotreba.

Protivnici ovog zakona navode da on omogućava da se suspenduju svi drugi zakoni i ograničenja iz sfere građanskog i krivičnog prava.

Ne postoje nikakve restrikcije oko toga koje informacije mogu biti prikupljane, zaustavljene, cenzurisane, izmijenjene i korišćene, dokle god postoji tvrdnja da je to motivisano bezbjednošću, navode protivnici CISPA.

U Velikoj Britaniji je u toku završna izrada predloga zakona o bezbjednosti, koji ide dalje i od CISPA-e i koji će vlastima omogućiti nadzor nad bukvalno svom elektronskom komunikacijom građana.

Za sada je CISPA dobila podršku preko 100 kongresmena i na dobrom je putu da se ubrzo nađe na Obaminom stolu i potpuno promijeni internet, ali i ljudska prava, kakve sada poznajemo.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE