• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Isplati se biti nemački menadžer

Plate mnogih nemačkih menadžera su poslednjih 10 godina dostigle "basnoslovne visine" i u proseku su veće za oko 126 procenata.

 Isplati se biti nemački menadžer Izvor: MONDO

Ipak, oni i dalje zavide kolegama iz Amerike i Švajcarske.

Zbog toga pojedini stručnjaci traže određivanje gornje granice, ali istovremeno upozoravaju da motiv ne smije da bude - zavist, prenijela je njemačka medijska kuća Dojče vele (DW).

Automobilski koncern Folksvagen (VW) zauzeo je prvo mjesto na popisu preduzeća sa najbolje plaćenim menadžerima, koja je objavljena u studiji koju su predstavili Njemačko udruženje za zaštitu vlasništva vrijednosnih papira i Tehnicki univerzitet iz Minhena.

Koncern Folksvagen je u poslovnoj godini 2011. članovima svog Upravnog odbora u prosjeku isplatio 8,4 miliona evra.

Pojedinačno, najviše je zaradio šef VW Martin Vinterkorn - rekordnih 16,6 miliona evra.

Na drugom mjestu kompanija koje su isplatile visoke zarade je Dojče banka sa 5,9 miliona evra.

Dojče vele prenosi i da su prije 10 godina menadžerske plate bile znatno umjerenije, mada ni tada nisu bile male.

Tako je, na primjer, 2001. godine na prvom mjestu s prosjekom od 5,3 miliona evra po članu Upravnog odbora bila Dojče banka, na drugom Dojče Telekom sa 2,2 miliona evra, dok je VW sa 2,1 miliona evra zauzeo tek treće mjesto.

Predsjednik Njemačkog udruženja za zaštitu vlasništva vrijednosnih papira koja štiti interese deoničara Ulrih Hoker upozorio je kako treba uzeti u obzir da nisu porasle samo plate, nego i zarade kompanija na čijem se čelu menadžeri nalaze.

Budući da mnogi koncerni visinu plate vežu uz postignute poslovne rezultate, jasno je da su zbog toga porasla i menadžerska primanja.

Drugim riječima, i kompanije mogu biti zadovoljne jer povećanje plata njihovih menadžera ukazuje da i njima poslovi dobro idu.

Jedini koji nemaju toliko razloga za zadovoljstvo su akcionari, jer dok je plata menadžerima u prošloj godini u prosjeku porasla za osam posto, oni su se morali zadovoljiti s rastom dividende od oko 5,1 odsto.

Hoker upozorava da rasprave o menadžerskim platama ne smiju biti motivisane pukom zavišću, ali da ih nadzorni odbori kao kontrolori ipak trebaju shvatiti ozbiljno.

"U interesu nadzornih odbora ne može biti stvaranje utiska da se novac deoničara trpa u džepove vrhunskih menadžera", naveo je Hoker.

Stručnjaci koji su učestvovali u izradi studije traže da se odredi gornja granica za plate, koja bi bila prilagođena specifičnostima pojedine kompanije.

No, uprkos rastu plata i bonusa, prihodi njemačkih vrhunskih menadžera i prošle su godine u međunarodnim poređenijima bili tek osrednji.

Istina, njihove su plate bile više nego kod članova francuskih upravnih odbora, ali zato nisu imale šanse u konkurenciji sa kolegama iz Švajcarske i Sjedinjenih Američkih Država.

Naime, članovi američkih Upravnih odbora zarađuju skoro četiri puta više od njemačkih menadžera.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE