• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zbog napada na Bogorodicu prijeti mu zatvor

Protiv Poljaka koji je crnom bojom gađao najpoznatiju ikonu u Poljskoj - Gospu iz Čenstohove, podignuta optužnica i prijeti mu 10 godina zatvora.

 Zbog napada na Bogorodicu prijeti mu zatvor Izvor: MONDO

Poljak Ježi D. iz mjesta Švidnjik je u nedelju poprskao ikonu u želji da uništi sliku takozvane Crne Bogorodice, za koju katolici vjeruju da čini čuda i da bdi nad poljskim narodom.

Tužilaštvo je pedesetosmogodišnjeg žitelja Donje Šlezije optužilo za pokušaj da uništi sliku koja je u centru poljskog kulta svete Marije u Jasnoj Guri na zapadu Poljske.

On je u nedelju ujutro ušao u kapelu gdje je ikona i gađao je sa tri sijalice napunjene crnom bojom.

Ikona zaštićena vitrinom nije oštećena, a manastirska straža je uhvatila napadača i predala ga policiji.

"Optuženi je djelovao sam. Ništa ne navodi na to da je povezan sa nekim drugim osobama. Najvjerovatnije iz vjerskih pobuda", kazao je Romuald Bašinjski iz tužilaštva u Čenstohovi i dodao da je muškarac optužen za napad na kulturno blago od posebnog značaja za Poljsku, za vrijeđanje tuđih vjerskih osjećanja i za štetu od 500 evra u kapeli.

Ikona potiče iz XII i XIII veka, vjerovatno donijeta sa Balkana, a djelo je poznatog ikonopisaca. Drugi sloj potiče iz sredine XIV vijeka, ali je djelo latinskih autora, a treći sloj su konzervatorski radovi iz 1430. godine kada je ikona bila oštećena.

Naslikana temperom na drvenoj tabli visine 122 santimetara, širine 82 i debljine 3,2 santimetra, prikazuje Bogorodicu sa malim Isusom. Zove se Crna Bogorodica zbog tamnog tena Bogorodice i Isusa, u kontrastu sa zlatom na slici. Ikona na jedinstven način spaja vizantijsko slikarstvo sa zapadnim elementima.

Od druge polovine XVII veka ikonu ukrašavaju raznim prigodnim bogatim odorama. U svetilište na hodočašće masovno dolaze vjernici iz Poljske i inostranstva.

(Beta; foto: wikipedia.org)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE