• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Barozo: Srbija odlučna u saradnji sa Haškim tribunalom

Reakcije iz sveta na hapšenje Radovana Karadžića

 Barozo: Srbija odlučna u saradnji sa Haškim tribunalom Izvor: MONDO

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozdravio je večeras u ime Komisije hapšenje Radovana Karadžića i ocenio da ono dokazuje "odlučnost nove srpske vlade da ostvari punu saradnju s Haškim tribunalom".

"U ime Evropske komisije, pozdravljam vest o hapšenju Radovana Karadžića. To je veoma pozitivan razvoj događaja koji će doprineti pravdi i dugoročnoj stabilnosti na Zapadnom Balkanu", istakao je Barozo.

"Ono dokazuje opredeljenost nove srpske vlade da ostvari punu saradnju s Haškim tribunalom. To je veoma važno za evropske aspriracije Srbije", naglasio je predsednik Evropske komisije.

Hapšenje Radovana Karadžića je "važan korak u približavanju Srbije Evropskoj uniji", saopštilo je francusko predsedništvo EU, a evropski komesar Oli Ren je izjavio da je to "ključni događaj za težnje Srbije da uđe u Evropsku uniju".

Francusko predsedništvo EU je u saopštenju istaklo da hapšenje Karadžića "svedoči o rešenosti nove vlade u Beogradu da doprinese miru i stabilnosti u regionu".

Oli Ren je podvukao da je "to svakako presudan korak u saradnji Srbije s Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju i dokazuje rešenost nove vlade da dostigne punu saradnju s tim tribunalom".

U kratkom prvom reagovanju Kristina Galjak, predstavnica za štampu visokog evropskog predstavnika Havijera Solane, agenciji Beta je rekla da je to "veoma dobra vest i da Karadžić mora izaći pred tribunal u Hagu".

Ona je prenela ocenu da je "Karadžiću jedino pravo mesto Haški sud, gde treba da mu bude pravedno suđeno".

NATO je večeras saopštio da je informacija o hapšenju haškog begunca Radovana Karadžića "dobra vest" na koju se dugo čekalo.

"Ukoliko ova informacija bude potvrđena, to je zaista dobra vest za međunarodnu zajednicu i to je vest kojoj smo se nadali već neko vreme", saopštio je portparol NATO, a preneo Rojters.

"Ovo je dobra vest u svetlu onoga što očekujemo od Srbije. To mora da bude viđeno u pozitivnom svetlu", rekao je on.

U prvoj oceni evropskih diplomatskih izvora se podvlači da "svi pojedinci moraju odgovarati za ratne zločine".

Hapšenje Karadžića će, kako je rečeno, bez sumnje biti u središtu pažnje sutrašnjeg zasedanja ministar inostranih poslova Evropske unije, jer to može biti presudan zaokret i za odluku o stupanju na snagu sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i Evropske unije.

Vašington još nije zvanično reagovao na hapšenje Radova Karadžića, ali se nezvanično izražava zadovljstvo činjenicom da je Srbija sve bliže punoj evropskoj integraciji.

"Ovo je veliki dan za Srbiju i krupan korak ka njenoj evropsku integraciju", izjavio je Tanjugu zvaničnik Stejt deparetmnenta koji je želeo da ostane anoniman, ističući da je ovim hapšenjem Beograd pokazao jasnu sprenost na ispunjenje svjih međunarodnih obaveza.

On je podsetio da hapšenjem Karadžića nisu ispunjene sve obaveze Beograda i da međunarodna zajednica očekuje i hapšenje preostala dva haška optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

"Srbija je na pravom putu da se integriše u evropsku porodicu gde i pripada, ali za to je potrebno isputni sve obaveze prema haškom tribunalu", zaključio je američki zvaničnik.

Bivši visoki američki diplomata i jedan od kreatora Dejtonskog sporazuma kojim je 1995. okončan četvorogodišnji rat u BiH Ričard Holbruk, rekao je da je hapšenje Radovana Karadžića izuzetan korak napred za Srbiju i njenu želju da se pridruži Zapadu.

"To je ogroman korak napred za Srbiju i njenu želju da se pridruži Zapadu. Naravno (Karadžićev vojni komandant) general (Ratko) Mladić je još uvek na slobodi, ali Karadžić je od njih dvojice važniji", rekao je Holbruk.

On je izjavio da je Karadžić "najtraženiji čovek u Evropi, Osama bin Laden Evrope", koji je izbegavao hapšenje skoro 13 godina.

"On je prevashodno bio intelektualni tvorac etničkog čišćenja. On je, po mom mišljenju, gori od (bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana) Miloševića i postao je na neki način Robin Hud za bosanske Srbe. Njegovo hapšenje je istorijski događaj", zaključio je američki diplomata.

I švedski ministar spoljnih poslova i nekadašnji specijalni izaslanik UN za Balkan Karl Bilt, istakao je značaj hapšenja Radovana Karadžića.

"Naravno da je od ogromnog značaja činjenica da je nova vlada u Beogradu demonstrirala posvećenost Evropi tako brzo i tako odlučno. Nadam se da će Tribunal UN u Hagu moći što pre da otvori suđenje, koje je trebalo da se održi pre više od decenije", naveo je Bilt.

Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak saopštio je večeras da je "vest da je Radovan Karadžić uhapšen veoma pozitivna za Bosnu i Hercegovinu i za celi region".

"Iako su još dva begunaca, Ratko Mladić i Goran Hadžić na slobodi, jasno je da je ovo početak kraja najtragičnijeg poglavlja istorije BiH", ocenio je visoki predstavnik.

Lajčak je kratko dodao da "današnje hapšenje dokazuje da pravda stigne svakoga".

Bivši visoki predstavnik Ujedinjenih nacija za Bosnu i Hercegovinu lord Pedi Ešdaun pozdravio je večeras hapšenje haškog begunca Radovana Karadžića.

"Veoma je dobra vest, ako je on uhvaćen", izjavio je lord Ešdaun, prenosi britanski "Tajms" u onlajn izdanju.

"Čuo sam toliko glasina u prošlosti, ali ako ga imaju, onda je to veoma važan uspeh za Srbiju, za Balkan i za pravdu", rekao je lord Ešdaun.

"To je veliko parče pravde za Bosnu i biće izuzetno važno parče pravde za svet u celini", dodao je on.
Ukoliko Karadžić bude izručen, on će biti 44. Srbin izručen Haškom tribunalu, naveo je britanski list.

(agencije/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE