• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Odluka o primeni sporazuma do kraja jula"

Bernar Kušner izjavio je u utorak u Briselu da bi do kraja jula trebalo da se donese odluka o mogućoj primeni prelaznog sporazuma EU-Srbija.

 "Odluka o primeni sporazuma do kraja jula" Izvor: MONDO

Predsedavajući zasedanju šefova diplomatija Evropske unije, francuski ministar spoljnih poslova Bernar Kušner izjavio je u utorak u Briselu da bi do kraja jula trebalo da se donese odluka o mogućoj primeni prelaznog sporazuma EU-Srbija.

On je na konferenciji za štampu po završetku ministarskog zasedanja Unije, izrazio uverenje da će srpske vlasti nastaviti sa svim neophodnim koracima da Srbija što pre dobije status kandidata za članstvo u EU.

Kušner je predočio da će odluku o tome da se stavi na snagu prelazni trgovinski sporazum EU-Srbija doneti ambasadori zemalja članica EU, koji će se još dva puta sastati do kraja jula, pre avgustovskih letnjih odmora.

Francuski ministar je time odgovorio na pitanje novinara kako gleda na stav Evropske komisije da posle hapšenja Radovana Karadžića EU treba da stavi na snagu prelazni trgovinski sporazum da bi podstakla Srbiju na dalje reforme i napore, koji bi joj omogućili da dobije status kandidata za članstvo u EU.

Kušner je naglasio da EU svakako želi da Srbija postane članica Unije. On je primetio da, ipak, "postoje još dva-tri optužena za ratne zločine, koje treba uhapsiti, pre svega, generala Ratka Mladića, ali da je ipak hapšenje Karadžića veoma dobra vest".

Kušner je istakao da je Hrvatska odmakla u pregovorima o članstvu u EU, ali isto je i kad je reč o Srbiji, "postavlja se pitanje da li će na snazi biti Sporazum iz Lisabona, ili iz Nice" o funkcionisanju EU.

Po Sporazumu iz Nice, kako je rekao francuski ministar, Evropska unija je sastavljena samo od 27 članica. On je naglasio da se veruje da će te teškoće u EU u međuvremenu biti prebrođene, kao i da "Srbija treba da postane članica Evropske unije".

Predsedavajući zasedanju šefova diplomatija EU je naglasio da je iznenađujuće da Srbija namerava da od Generalne skupštine UN zatraži da Međunarodni sud pravde u Hagu oceni da li je "nelegalno" bilo jednostrano proglašavanje nezavisnosti Kosova.

Kušner je dodao da su se na Kosovu "ubistva događala dan i noć" i da želi da "našim srpskim prijateljima kaže da je malo čudno da oni žele da nas učine nezakonitim, i to nas koji želimo da oni dođu kod nas".

"Ako bi, slučajno, taj sud proglasio nezakonitim takav potez, bilo bi neobično da Srbija želi da stupi u nelegalnost. Tu postoji neka protivrečnost", rekao je Kušner i dodao da "ili nas oni smatraju dovoljno otvorenim, legalnim i veoma privrženim ljudskim pravima, ili oni to ne misle. A u tom slučaju, ne vidim zašto bi došli u naše redove".

Na pitanje novinara da li to znači da će članice EU tražiti od vlade u Beogradu i ministra Jeremića, koji je u poseti Briselu, da odustane od namere da traži mišljenje Međunarodnog suda pravde, Kušner je odgovorio da je on to već tražio od Jeremića i da će to "svakako tražiti i drugi".

Jeremić je u Briselu izjavio da je srpska vlada rešena da najodlučnije brani i poštuje međunarodno pravo i kad je u pitanju suverenitet i integritet zemlje i konačno rešenje statusa Kosova.

(Beta/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE