Turski doktor okrivljen za trgovinu organima na Kosovu u slučaju "klinika Medikus" Jusuf Somnez nedavno je pobjegao iz Južnoafričke Republike.
"Zbog toga što ne priznaje Euleksov pravni sistem, Južnoafrička Republika nije reagovala na zahtjev za izručenjem. Južnoafrička Republika ne priznaje Kosovo i nisu mogli da ga izruče nepostojećoj državi", rekao je Vukčević.
On je izjavio za "Večernje novosti" da je sa tužiocem za organizovani kriminal Srbije Miljkom Radisavljevićem pokušao da spriječi Somnezovo bjekstvo kada je dobio te podatke, ali da je već bilo kasno.
"U međuvremenu, Somnez je napravio kliniku za transplantacije organa u jednoj afričkoj državi. Ne mogu dodatno da govorim o predmetu koji je u toku, ali mogu da kažem da smo veoma dobro sarađivali sa (Džonatanom) Ratelom, tužiocem Euleksa iz Kanade. Imao sam komunikaciju i sa drugim bitnim učesnicima u postupku Medikus", istakao je Vukčević.
On je naveo da trenutno radi na ostvarivanju kontakta između Rusije i Euleksa, u skladu s propisima koje je moguće primijeniti u ovakvoj političkoj situaciji, a u interesu pravde za ruske, ukrajinske, srpske i albanske žrtve trgovine organima.
"Došli smo do podataka da Albanci nisu bili sami u ovom zločinu. Pojavili su se i neki drugi željni novca, u sumanutom vremenu, oni su poput Jusufa Sonmeza", naglasio Vukčević.
Poslije jezivog svjedočenja bivšeg pripadnika OVK koji je izvadio srce srpskom mladiću u jednoj od improvizovanih "klinika" u logoru na sjeveru Albanije, a zatim ga predao "kupcu" na aerodromu, Vukčević navodi da se Tužilaštvu za ratne zločine Srbije gotovo svakog dana javljaju građani koji tvrde da imaju nove informacije o zlodjelima.
Vukčević je naglasio da upornim radom dolaze do osoba koje imaju saznanja o otmicama ljudi, kao i o trgovini organima.
(Srna)