• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Google podstiče crnu trgovinu slonovačom"

Američka Agencija za istraživanje okoline (EIA) optužila je Google da podstiče ilegalnu trgovinu slonovačom u Aziji.

 "Google podstiče crnu trgovinu slonovačom" Izvor: MONDO

Ova ekološka organizacija tvrdi da je popularni Internet pretraživač djelimično kriv za dramatičan rast potražnje ove skupocjene sirovine u Aziji zbog koje se afrički slonovi ubijaju u dosad nezapamćenom broju.

EIA navodi da postoji oko 10.000 reklama na japanskim sajtovima za kupovinu na Googleu u kojima se promoviše prodaja slonovače.

Oko 80 odsto ovih reklama je za "hanko", male drvene pečate čija je upotreba veoma rasprostranjena u Japanu i koji obično imaju izgravirani dio od slonovače.

Prodaja hanko pečata "znatno doprinosi potražnji slonovače, pa samim tim i ubijanju slonova širom Afrike", navodi se u saopštenju EIA, prenosi AP.

"Dok se slonovi masovno ubijaju širom Afrike radi proizvodnje ukrasa od slonovače, šokantno je otkriti da Google, uprkos masovnim resursima kojima raspolaže, nije u stanju da primijeni sopstvenu politiku čiji je cilj zaštita ugroženih slonova", istakao je Alan Torton, predsjednik EIA.

U svom odgovoru na ove optužbe, Google ističe da su reklame za proizvode dobijene od ugroženih vrsta zabranjene politikom kompanije i da će čim budu identifikovane one koje krše tu politiku biti odmah uklonjene.

Prije samo 70 godina, širom subsaharske Afrike živelo je oko pet miliona slonova. Danas ih je preostalo svega par stotina hiljada.

Samo prošle godine, u Africi je ubijeno 32.000 slonova zbog njihovih kljova koje se, na crnom tržištu, prodaju po cijeni od 1.300 dolara za pola kilograma.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE