• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

O Tribunalu u UN danas će govoriti 50 država

U Ujedinjenim nacijama danas će biti održana javna debata o radu međunarodnih krivičnih sudova, ali među govornicima neće biti predstavnika SAD.

 O Tribunalu u UN danas će govoriti 50 država Izvor: MONDO

Skup će u 10 časova ujutro po njujorškom vremenu otvoriti predsjednik Generalne skupštine Vuk Jeremić, a potom će se prisutnima obratiti generalni sekretar UN Ban Ki-mun.

Poslije dvojice lidera UN, počinje debata, a prvi govornik je srpski predsjednik Tomislav Nikolić.

"Predsjednik Srbije će izložiti jedan ozbiljan referat, ozbiljnu analizu na 42 strane, koja će ostati u arhivama UN i kojim će se dokazati da proces koji je prethodio formiranju i formiranje Haškog tribunala nisu u skladu s pravom", najavio je uoči rasprave u Njujorku savjetnik predsjednika Srbije Oliver Antić.

Prema do sada dostupnim podacima, učešće su od država najavili: Rusija, Kina, Japan, Australija, Švajcarska, Hrvatska, Indija.

Debatu je poslije oslobađajućih haških presuda hrvatskim generalima Gotovini i Markaču zakazao predsjednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić, koji kaže da su u proteklih mjesec dana vršeni snažni pritisci iz određenih centara moći da se od te rasprave odustane.

Jeremić je takođe ocijenio skandaloznim što se pozivu nije odazvao predsjednik Haškog tribunala Teodor Meron, budući da sud funkcioniše pod patronatom UN.

Odgovarajući kritikama na Twitteru da će se rasprava održati, ali da "neće biti medijski propraćena" i samim tim neće imati značaj koji bi imala u drugim uslovima, Jeremić je rekao da se sa tim ne slaže: "Mislim da griješite. Najvažnije je da u zvanične dokumente UN za istoriju uđe i nesto drugo osim zvaničnih haških zapisa."

Jeremić je rekao da je važno da se učini ono što se može.

"Nikada nisam tvrdio da ću pomjeriti zemljinu kuglu ovom raspravom. Ali da uđe u dokument UN istina..ni to nije beznacajno."

Na skupu su najavljeni i predstavnici Argentine, Urugvaja, Čilea, Venecuele, Albanije, Novog Zelanda, Bangladeša, Egipta, Južne Afrike, zajednički predstavnik Evropske unije, Turske, Brazila, Pakistana, Kolumbije, Palestine i drugi.

U popodnevnom dijelu biće održana dva panela, za koji su učešće prijavili eminentni pravni stručnjaci i poznavaoci prilika na Balkanu tokom devedesetih godina.

Kako saznaje dopisnik Tanjuga u SAD, na panel diskusiji pod nazivom "Pravda", prvi će govoriti nekadašnji komandant Unprofora u Bosni i Hercegovini, kanadski general u penziji Luis Mekenzi.

Pored njega, učestvuju i profesor prava sa Univerziteta Pitsburg Čarls Džalo, profesor Džon Čiorčari sa Univerziteta Mičigen i predsjednik dokumentacionog centra "Veritas" Savo Štrbac.

Na drugom panelu, "Pomirenje", govoriće profesor prava sa Midlseks univerziteta u Londonu Vilijam Šabas, Čedomir Antić sa Instituta za balkanske studije i profesori Dženin Klark sa Univerziteta Šefild i Džon Lafland, direktor Instituta za demokratiju i saradnju iz Pariza.

U Njujork su otputovali i predstavnici udruženja "Majke Srebrenice", koje su najavile da će održati protest zbog nemogućnosti da govore na raspravi.

Predsjednica tog udruženja Munira Subašić tvrdi da su se bošnjačka i hrvatska udruženja nametnula da bi prisustvovala raspravi, ali da je Jeremić htio da ih izbjegne, a "pozvao je Srbe i srpska udruženja".

Kako je saznao dopisnik Tanjuga u kabinetu predsjednika GS UN, predstavniku udruženja "Majke Srebrenice" biće omogućeno da prisustvuje javnoj debati, čime je učinjen izuzetak, jer to udruženje nema akreditaciju pri UN kao nevladina organizacija.

Udruženje je, prema pismima u koje je Tanjug imao uvid, zatražilo da njeni predstavnici prisustvuju skupu, iako nisu registrovani pri Ekonomsko-socijalnom savetu UN (ECOSOC), što je uslov za dolazak.

I pored toga, iz kancelarije predsjednika Generalne skupštine UN Vuka Jeremića, stigao im je odgovor da će im biti omogućeno prisustvo. "Mi želimo da napravimo izuzetak i ponudimo vašoj organizaciji mogućnost da prisustvuje panelu kao posmatrač i kao gost predsjednika GS UN, i pored nedostatka odgovarajuće akreditacije", navodi se u odgovoru iz Jeremićevog kabineta.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE