• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Snouden ipak traži azil od Rusije (V)

Bivši saradnik američke Nacionalne službe za bezbjednost (NSA) Edvard Snouden zatražio je politički azil u Rusiji.

 Snouden ipak traži azil od Rusije (V) Izvor: MONDO

To su izjavili predstavnici ruskih i međunarodnih oraganizacija za zaštitu ljudskih prava nakon sastanka sa njim u tranzitnoj zoni moskovskog aerodroma Šeremetjevo.

Snouden je doletio letom Aeroflota 23. juna u Moskvu iz Hong Konga i, prema saopštenjima ruskih vlasti, nije presjecao rusku granicu, već se sve vrijeme nalazio u tranzitnoj zoni aerodroma.

On je na sastanku rekao da bi želio da ostane u Rusiji sve dok ne odleti u Latinsku Ameriku. Kako je Interfaksu rekla jedna prisutnih na sastanku, zamjenik šefa moskovskog biroa Hjuman Rajts Voč Tatjana Loškina, Snouden je zamolio da mu pomognu u dobijanju političkog azila.

Interfaks prenosi da Snoudenu odgovara i život na aerodromu, ali da bi želio da ima slobodu kretanja.

Šef komisije javne palate Rusije Anatolij Kučerena rekao je da je Snouden već napisao zahtjev za dobijanje političkog azila, ali je Kremlj saopštio da takav zahtjev nije dobijen.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Kremlj za sada nema potvrdu da je Snouden zatražio politički azil, a federalna migraciona služba saopštila je da za sada nije dobila dokumenta.

Peskov je ponovio riječi ruskog predsjednika Vladimira Putina da Snouden moze dobiti politički azil ukoliko potpuno prestane da se bavi radom koji nanosi štetu SAD i rusko-američkim odnosima i ukoliko sam zatraži azil.

Poslanik Dume Vječeslav Nikonov, koji je učestvovao u današnjem sastanku, izjavio je da je Snouden spreman da prihvati uslove Moskve.

Predsjednik Dume Sergej Nariškin, iz vladajuće Jedinstvene Rusije, kazao je da je Rusija dužna da Snodenu da politički azil, pošto mu u SAD prijeti smrtna kazna za odavanje državnih tajni.

I šef Komiteta za međunarodne poslove Dume Aleksej Puškov izjavio je da ako Snouden zatraži politicki azil, njegov zahtjev će biti razmotren.

Uporni pokušaji domaćih i stranih novinara da "ulove" Snoudena u tranzitnoj zoni aerodroma, od kada je doputovao, nisu urodili plodom.

Današnja najava susreta Snoudena sa predstavnicima organizacija za zaštitu ljudskih prava izazvala je pravu navalu novinara na tom aerodromu.

Juče se spekulisalo u medijima i na društvenim mrežama da je Snouden otputovao iz Rusije u Havanu, ali je to jutros kada je avion i sletio demantovano.

Prema navodima sajta Raša Tudej (Russia Today), kapetan leta AFL 150, rekao je po slijetanju u Havanu da Snouden nije bio putnik na tom letu.

Do uzbune na internetu došlo je nakon što se saznalo da je avion ruske kompanije koji je poletio iz Moskve promijenio rutu i da nije letio preko Skandinavije, Grenlanda, Kanade i SAD, već južnije kroz Evropu pa na Atlantski okean.

To je odmah shvaćeno kao mogućnost da se Snouden nalazi na letu, i da ruska posada tako želi da izbjegne prolazak kroz američki vazdušni prostor i potencijalno prizemljenje.

Kasnije je više medija javilo da je do moguće promjene rute došlo zbog lošeg vremena na Grenlandu.

Da priča o ovom američkom bjeguncu i dalje ima znatan uticaj na odnose Vašingtona i Pekinga, vidjelo se juče kada su se američki i kineski zvaničnici oštro sukobili oko prošlomjesečnih događaja vezanih za njegov odlazak iz Hong Konga, prenose agencije.

Zamjenik državnog sekretara SAD Bil Berns rekao je da je Amerika razočarana ponašanjem Kine, jer je Hong Kong dozvolio da najtraženiji američki bjegunac napustio njegovu teritoriju.

"Razočarani smo kako su vlasti u Pekingu i Hong Kongu vodile ovaj slučaj, što podriva naše napore da se izgradi povjerenje neophodno da se pozabavimo ozbiljnim problemima", kazao je Berns.

S druge strane, visoko rangirani kineski diplomata Jang Jieći kaže da je sve što je Hong Kong uradio bilo u skladu sa zakonom.

Vašington Post istovremeno piše da u vrhu američke Nacionalne bezbjednosne agencije (NSA) raste zabrinutost zbog mogućnosti da je Snouden imao pristup dokumentima koji bi mogli da otkriju tehničke detalje kako su SAD špijunirale Kinu i druge države.

"Američki zvaničnici strahuju da bi objelodanjivanje metoda prikupljanja podataka omogućilo stranim vladama da otkriju svoje sopstvene slabosti u zaštiti informacija.

Novinar britanskog Gardijana Glen Grinvald, koji je prvi i objavio dokumenta do kojih je Snouden došao, rekao je da će, u slučaju da se Snoudenu nešto dogodi, sve što imaju od podataka biti objavljeno.

Video.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE