• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obeležena godišnjca okončanja Praškog proleća

Građani Češke i Slovačke u četvrtak obeležavaju 40 godina od ulaska sovjetskih tenkova u Česhoslovačku, kojim je okonćano Praško proleće.

 Obeležena godišnjca okončanja Praškog proleća Izvor: MONDO

Građani Češke i Slovačke u četvrtak obeležavaju 40 godina od ulaska sovjetskih tenkova u Česhoslovačku, kojim je okonćano Praško proleće, pokušaj reformi u cilju izgradnje socijalizma s ljudskim likom.

Trupe Varšavskog pakta ušle su u Čehoslovačku rano ujutro 21. avgusta 1968.godine, preuzele kontrolu nad zemljom i uhapsile tadašnje lidere reformatorskog pokreta.

Zapadne zemlje su osudile represiju ali, u duhu hladnoratovske politike, nisu preduzele vojne korake da je spreče.

Današnja Češka i Slovačka, koje su se mirno razdvojile 1993. godine, planiraju da godišnjicu obeleže nizom događaja u Pragu i Bratislavi.

Praški Narodni muzej otvara izložbu koja prikazuje uspomene i seæanja građana na dogaðaje iz 1968. Deo izložbe je i stari sovjetski tenk parkiran ispred muzeja, javio je DPA.

Među izloženim eksponatima su i lični predmeti Jana Palaha, praškog studenta koji se zapalio u januaru 1969. u znak protesta zbog invazije.

Očekuje se da će u Prag ovim povodom doputovati nekadašnji disidenti iz Rusije, Bugarske, Poljske, Mađarske i Istočne Nemačke, koji su svojevremno demonstrirali proitv invazije u svojim zemljama i zbog toga bili kažnjavani.

Nedavna istraživanja javnog mnjenja pokazala su, međutim, da se u trenutku kada se Češka sprema da preuzme predsedavanje Evropskom unijom, mlaði građani gotovo ne sećaju Praškog proleća. Sedamdeset odsto Èeha mlađih od 20 godina nema "nikakvo mišljenje" o događajima iz 1968.

Neki od političara i komentatora, uključujući američkog državnog sekretara Kondolizu Rajs, iskoristili su obeležavanje godišnjice da događaje iz 1968. godine uporede sa ulaskom ruskih trupa u Gruziju ovog meseca.

"Ruski tenkovi na ulicama gruzijskih gradova podsećaju nas na invaziju 1968 godine", napisao je češki premijer Mirek Topolanek u autorskom tekstu za jedne novine, prenela je agencija DPA.

"Jedna buduća sila ne može da se oslanja prvenstveno na tenkove u sprovođenju svoje spoljne politike", izjavila je austrijska ministarka spoljnih poslova Ursula Plasnik. "Ne želimo da se ikada više bojimo Rusije".

Nemački kancelar Angela Merkel, koja je odrasla u nekadašnjoj komunistièkoj Istočnoj Nemačkoj, pozvala je ljude da ne zaborave "brutalno gušenje" Praškog proleæa.

Praško proleće je počelo početkom 1968. godine zahtevima nove generacije komunistièkih lidera na čelu sa Aleksandrom Dubčekom za sprovođenje ekonomskih reformi i ublažavanje partijske kontrole.

Po dolasku sovjetskih trupa, Dubček je uhapšen i odveden u Moskvu, posle čega je pozvao narod da se ne opire trupama.

On je ipak doživeo dolazak demokratije u njegovu zemlju 20 godina kasnije, kada je plišanom revolucijom 1989. godine srušen komunizam.

(www.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE