• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Meningu zbog WikiLeaksa do 60 godina zatvora

Vojni tužioci zatražili su šest decenija zatvora zbog najvećeg otkrivanja povjerljivih dokumenata u istoriji SAD. Odbrana "traži" do 25 godina.

 Meningu zbog WikiLeaksa do 60 godina zatvora Izvor: MONDO

Tužilaštvo je ovaj zahtjev iznijelo na vojnom sudu u završnom obraćanju u procesu Meningu, koji je internet sajtu Džulijena Asanža omogućio da dođe do strogo povjerljivog diplomatskog i vojnog materijala, a čije je objavljivanje donijelo velike neprijatnosti Vašingtonu.

Tužilac Džo Morou rekao je da je Mening proglašen krivim za ozbiljne zločine i da zaslužuje da veći dio života provede u zatvoru.

Morou nije obrazložio zašto tužioci traže 60 godina.

Tužioci su tokom procesa opisali Meninga (25) kao slavoljubivog izdajnika, dok je odbrana navodila da se radi o naivnom "zviždaču" koji je bio zgrožen ratnim zločinima, ali nije znao da bi materijal koji je predao WikiLeaksu mogao da završi u rukama Al Kaide i Osame bin Ladena.

Na suđenju danas je završnu riječ dao advokat odbrane Dejvid Kumbs, koji je od sudije tražio da njegovom štićeniku ne izrekne kaznu dužu od 25 godina zatvora.

Kumbs je sudiju vojnog suda pozvao da prilikom određivanje kazne uravnoteži dva osnovna postulata - neophodnost kazne i mogućnost rehabilitacije.

Na kraju završne riječi odbrane, sudija Deniz Ling je saopštio da će od sutra početi da razmatra visinu kazne.

Kumbs u završnoj reči nije tražio određenu kaznu za Meninga, već je sugerisao da ona nikako ne bi trebalo da bude duža od 25 godina. Prema njegovim riječima, to je period poslije kojeg će sa dokumenata koje je Mening prosledio WikiLeaksu biti skinuta oznaka tajnosti.

Advokat odbrane je u završnoj riječi istakao i da bi kao olakšavajuću okolnost trebalo uzeti to što je vojska djelimično odgovorna za ono što se desilo, jer Meningov neposredni starješina nije prenio svojim naređenima da da ima određenu sumnju u njegovo mentalno zdravlje.

Kumbs je istakao i da je Mening već napravio prve korake u rehabilitaciji kada se izvinio zbog svog postupka i ponudio da odsluži zatvorsku kaznu od 20 godina, prenosi AP.

Za djela za koja je proglašen krivim, Mening je teorijski mogao da dobije kaznu zatvora od 136 godina, jer je proglašen krivim po 20 tačaka - po pet tačaka optužnice za špijunažu, po pet tačaka za krađu, kao i za kompjutersku prevaru i druge vojne prekršaje, ali je sudija Lind prije dvije sedmice maksimalnu kaznu smanjio na 90 godina.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE