• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vijetnam: Stotine hiljada na sahrani generala

Ulice vijetnamske prijestonice su danas preplavile stotine hiljada građana kako bi na posljednji počinak ispratili generala Vo Ngujen Đapa.

 Vijetnam: Stotine hiljada na sahrani generala Izvor: MONDO

Đap je preminuo 4. oktobra u 102. godini.

Građani Vijetnama, od kojih su mnogi bili u suzama, uzvikivali su "Živio general Vo Ngujen Đap", dok je ulicama prolazila kolona na čelu nalazila kočija sa kovčegom sa posmrtnim ostacima generala, prekrivenim nacionalnom zastavom, prenijela je agencija AP.

Kolona je bila dugačka čak 40 kilometara, od nacionalne mrtvačnice u centru Hanoja do aerodroma, odakle će tijelo generala biti prebačeno u njegov rodni grad južno od Hanoja gdje će, na zahtjev porodice, biti sahranjen. To nije uobičajena praksa u Vijetnamu, jer su svi najviši zvaničnici i heroji sahranjeni na groblju Mai Dih u Hanoju.

Đap je najpoznatiji vijetnamski komunistički revolucionar sa nadimkom "crveni Napoleon" i vojni strateg koji je koristio genijalnu gerilsku taktiku u borbi protiv superiornog neprijatelja.

Smatra se nacionalnim herojem koji je po rangu odmah iza svog mentora, bivšeg predsjednika Ho Ši Mina koji je odveo zemlju u nezavisnost.

Samouki vojni strateg, Đap je najpoznatiji po svojoj pobjedi nad Francuzima u bici kod Dijen Bijen Fua 1954. godine koja nije dovela samo do nezavisnosti Vijetnama, već i do propasti kolonijalizma širom Indokine.

Imao je i ključnu ulogu u pobjedi Vijetnama nad snagama SAD 1975. godine.
Iako je politički marginalizovan poslije ponovnog ujedinjenja zemlje 1975. godine, Đap je ostao izuzetno popularan, čak i među posleratnim generacijama.

Jednopartijska vijetnamska država sada pokušava da zadrži Đapovo nasleđe kao simbol sopstvenog legitimiteta, hvaleći ga kao komunsitičkog heroja i nastojeći da umanji njegovu kasniju reputaciju konstantnog kritičara vlade.

(Tanjug, foto: Beta/Ap/Hau Dinh)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE